Czas na kobiety do zadań specjalnych

SOLTYSKI2

Sołtyska, kobieta do zadań specjalnych – pod taką nazwą odbywają się w Polsce spotkania szkoleniowe dla sołtysek. Za nami wydarzenia w  Pelplinie (woj. pomorskie), w Jabłonnej (woj. lubelskie) oraz w wielkopolskiej Śródce. Do końca roku odbędzie się jeszcze siedem kolejnych w pozostałych województwach. Szkolenia organizuje facebookowa grupa „Sołtyski” skupiająca prawie trzy tysiące liderek wiejskich stojących na czele polskich sołectw.

– Nasze spotkania są wznowione po wakacjach. Przed nami jeszcze kilka, między innymi w województwie warmińsko-mazurskim, kolejne pod Warszawą w Starych Babicach, następnie przyjdzie czas na nasze okolice czyli województwo łódzkie – zapowiada Marta Smejda, sołtyska Wolborza, jedna z inicjatorek utworzenia grupy „Sołtyski”. – Zatem dziewczyny – do dzieła!

Spotkania mają charakter całodniowy. To przede wszystkimi warsztaty poświęcone rozwojowi kompetencji miękkich.

– Najpierw zaczynamy od testu osobowości liderskich, potem mówimy o tym, jakie cechy powinna mieć liderka. Podpowiadamy jak budować zespół, jak delegować zadania, mówimy o radzeniu sobie z problemami, z krytyką – relacjonuje Grażyna Jałgos-Dębska – prelegentka, wiceprezeska Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

– Każde spotkanie rozpoczyna się od spisania kontraktu warsztatowego, który zawiera główne zasady ośmiogodzinnych zajęć. Podstawą jest przejście na „Ty” bez względu na wiek, czy posiadane doświadczenie sołeckie. Uczestniczki zobowiązują się być aktywne, otwarte i zaangażowane. Każda z pań opowiada o sobie, sołectwie, swoich działaniach i pasjach.

Grażyna Jałgos-Dębska i Marta Smejda.

Kolejnymi zagadnieniami nad którym pochylają się uczestniczki jest liderowanie, dbałość o własny dobrostan, asertywność,  prokrastynacja i  wypalenie. Ważnym tematem spotkania jest omówienie i analiza sytuacji trudnych, kryzysowych, do których najczęściej uczestniczki zaliczają wszechobecny hejt. Bycie hejtowaną, pomawianą lub znieważaną na forum to częste doświadczenia liderek i osób publicznych.

– Podczas zajęć dyskutujemy o możliwościach reagowania na tego typu sytuacje, a także prawnych opcjach rozwiązywania podobnych spraw. Na zajęciach rozmawiamy także o skutecznym słuchaniu, perswadowaniu, negocjacjach, mediacjach, arbitrażu i manipulacji – dodaje Grażyna Jałgos-Dębska.

– Myślę że wielką zaletą tych spotkań jest to, że dziewczyny się widzą na żywo, poznają się lepiej, sieciują się i potem są silniejsze w tym, co robią, bo mają własne wsparcie. Ośmiogodzinne warsztaty upływają w fajnej atmosferze, są one okraszone grami zabawowymi, integracyjnymi i edukacyjnymi. Zawsze jest świetna atmosfera, co widać choćby na zdjęciach, które robimy podczas spotkania – zauważa Marta Smejda.

Podczas warsztatów uczestniczki pracują różnymi metodami w zróżnicowanych grupach, wspólnie przedstawiając wyniki swej pracy, które zapisane na flipchartowych kartach umieszczane są następnie na ścianach sali warsztatowej. Po zakończonych zajęciach sala udekorowana jest owocami twórczej pracy uczestniczek szkolenia. Oklejone taśmą malarską ściany stanowią esencję teorii pracy liderskiej.

– Okazuje się, że w większości zagadnień wiedza i doświadczenie liderskie jest wspaniałą bazą z której uczestniczki codziennie korzystają w swoich lokalnych społecznościach. Większość z nich intuicyjnie wybiera dobre rozwiązania, a spotkania liderskie, sieciowanie i szkolenia są okazją do wzmocnienia skuteczności i naładowania baterii liderskich. Okazuje się bowiem, że mimo iż dzielą je kilometry, różni specyfika i wielkość sołectw, to większość problemów jest podobna – opowiada Grażyna Jałgos-Dębska.

– Podobne są także uczestniczki, bo wszystkie są kobietami do zadań specjalnych, które działają w różnych obszarach i środowiskach. Kobieta, żona, wdowa, matka, córka, synowa, pracownica, gospodyni, opiekunka, społeczniczka to role, w których spełniają się wiejskie liderki pełniące funkcję sołtyski. Role, które wiążą się z ogromną odpowiedzialnością i ilością obowiązków oraz koniecznością pamiętania o swoich ograniczeniach i potrzebie regeneracji sił. Temu właśnie poświęcone są spotkania liderek z całej Polski. Służą przede wszystkim wzmocnieniu kompetencji, dowartościowaniu i sieciowaniu kobiet działających na rzecz społeczności lokalnych.

Grupa “Sołtyski” jest liczebna, panie, które przybywają na spotkania, rekrutują się głównie spośród członkiń tego facebookowego środowiska.

– Dokładamy wszelkich starań, żeby tą grupę powiększać i docierać z informacjami o szkoleniach także do dziewczyn, które na co dzień nie korzystają z mediów społecznościowych. Zaproszenia wysyłamy do wszystkich jednostek samorządów terytorialnych z danego regionu. Sugerujemy, żeby urzędnicy informowali swoje sołtyski o naszym przedsięwzięciu tradycyjnymi kanałami. Robimy to dlatego, że mamy świadomość, iż w Polsce jest około 44 tys. sołtysek, a w naszej grupie “zameldowało się” raptem trzy tysiące. Dodam, że pragniemy docierać także do liderek wiejskich, które niekoniecznie piastują funkcję sołtysa – zaznacza sołtyska Wolborza.

Wydarzenia są realizowane dzięki programowi WzmocniONE – wzmacniamy głos kobiet, prowadzonemu przez organizacje Magovox i Ashoka Polska.  Wiadomo, że w pewnym momencie to finansowanie się skończy.

– Powoli myślimy o jakimś planie fundraisingowym, żeby szukać dalszych możliwości rozwoju i finansowania. Nasze działania przynoszą znaczące efekty, więc ja jestem spokojna o to, że w dalszym ciągu grupa będzie działać i na pewno będziemy robić kolejne ciekawe rzeczy. Jej siłą jest merytoryczne wsparcie, którego sołtyski w całym kraju potrzebują. Niezależnie od tego czy dziewczyny debiutują w tej roli, czy piastują swe funkcje od lat, wszystkie spotykamy się z problemami, jakie niesie z sobą codzienne życie. Dzięki programowi można występować o unikalne porady eksperckie. To naprawdę fantastycznie działa – podsumowuje Marta Smejda.

***

Warto wiedzieć:

Rekrutację na spotkania prowadzi jedna z naszych rozmówczyń: Marta Smejda (sołectwo Wolbórz, gmina Wolbórz, powiat piotrkowski, województwo łódzkie) jedna z czterech założycielek grupy SOŁTYSKI. Nabór ogłaszany jest w grupie facebookowej, a także w zaprzyjaźnionych grupach, stronach i portalach skupiających liderki wiejskie.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!