Dobre prawo dla fundacji – podpisz manifest

MIRE

Forum Darczyńców prowadzi akcję zbierania podpisów pod manifestem i rekomendacjami dotyczącymi dobrego prawa dla fundacji. 

Te dokumenty są owocem cyklu 10 seminariów i warsztatów, podczas których wspólnie zastanawialiśmy się, jakich regulacji prawnych potrzebujemy, aby zarówno fundacje, jak i filantropia mogły rozwijać się w Polsce. Praca nad nimi trwała dwa lata i zaangażowało się w nią 250 osób z całej Polski. Udało się – manifest i rekomendacje pokazują kierunek pożądanych zmian. Postulaty zawarte w manifeście i rekomendacjach zostały dodatkowo skonsultowane oraz potwierdzone w badaniu ilościowym i jakościowym przeprowadzonym przez Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Manifest można podpisać klikając na ten link (mechanizm do popisywania jest pod artykułem).

 

Manifest i rekomendacje to dwa osobne, ale powiązane ze sobą dokumenty. Manifest to wersja „dla zajętych” i zawiera trzy główne postulaty. Dopominamy się o:

– realny dialog obywatelski, w którym głos organizacji w sprawach publicznych będzie wysłuchany i uwzględniony,

– zniesienie utrudnień biurokratycznych i tworzenie prawa opierającego się na zaufaniu do obywateli,

– finansowanie działań społecznych i wspieranie filantropii.

Natomiast rekomendacje mają wymiar praktyczny i pokazują pożądany kierunek zmian w tematyce takiej jak: nadzór nad działalnością organizacji, zakres sprawozdań i finansowanie działalności organizacji.

 

Co teraz?

Chcemy wykorzystać te dokumenty w praktyce. W okresie przedwyborczym chcemy wpłynąć na to, aby wypracowane postulaty zostały uwzględnione w programach politycznych, deklaracjach polityków i w debacie publicznej.

 

Zapraszamy:

– do składania podpisów (za pośrednictwem mechanizmu zamieszczonego poniżej);

– do korzystania z tych dokumentów np. przekazywania ich osobom kandydującym w wyborach parlamentarnych, z którymi macie kontakt lub innym osobom, które mają wpływ na debatę o rozwoju Polski;

– do korzystania z treści zawartej w tych dokumentach, kopiowania fragmentów i wykorzystywania w Waszej komunikacji.

 

Czy manifest i rekomendacje dotyczą tylko fundacji?

Manifest i rekomendacje są próbą zmierzenia się z wyzwaniami, których doświadcza cały trzeci sektor, nie tylko fundacje. Z tego względu część postulatów ujęto ogólniej i użyto zwrotu „organizacje społeczne”.

O projekcie:

Organizacją, która zainicjowała oraz koordynowała proces powstania manifestu i rekomendacji jest Forum Darczyńców w Polsce. Partnerem projektu jest Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Projekt realizowany jest z dotacji programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Źródło: Forum Darczyńców

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!