Ranking partii, które popierają lub sprzeciwiają się ważnym zmianom dla zwierząt

ZGL3

Konfederacja za trzymaniem zwierząt w klatkach, Lewica za poprawą losu zwierząt, PiS milczy – ranking partii, które popierają lub sprzeciwiają się ważnym zmianom dla zwierząt.

Fundacja Alberta Schweitzera razem z 4 innymi organizacjami, zapytała polityków najważniejszych partii o kwestie związane z dobrostanem zwierząt. Pytania, które organizacje zadały politykom dotyczyły m.in. wprowadzenia zakazu hodowania zwierząt na futra, zakończenia chowu klatkowego, zakazu sprzedaży żywych ryb czy poprawy standardów w hodowli kurczaków na mięso. Odpowiedzi polityków trafiły na specjalną stronę internetową, na której oprócz wypowiedzi poszczególnych partii, znalazł się także ranking ukazujący, które partia zamierza poprawić los zwierząt w Polsce.

Za sprawą inicjatywy Wybory dla zwierząt 2023, prowadzoną przez koalicję pięciu wiodących organizacji prozwierzęcych w Polsce, Fundację Alberta Schweitzera, Eurogroup for Animals, Stowarzyszenie Otwarte Klatki, Compassion Polska oraz Green REV Institute, organizacje chcą podnieść świadomość wyborców i wyborczyń w zakresie ochrony zwierząt w związku z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Dlatego też na stronie internetowej inicjatywy koalicji znalazły się nie tylko same odpowiedzi na pytania wysłane partiom, ale także postulaty organizacji stanowiące ich rozwinięcie. Partie zostały zapytane o ich gotowość do wprowadzenia najpilniejszych zmian związanych m.in.z odejściem od ras szybko rosnących w hodowli brojlerów, poparcie dla zakazu stosowania klatek na fermach, a także o zakończenie bulwersującego procederu zabijania w okrutny sposób jednodniowych piskląt płci męskiej, które w przemyśle drobiarskim uznawane są za odpad.

Każdego roku, tylko w naszym kraju, zabijanych jest ponad miliard kurczaków. Są to zwierzęta najliczniej hodowane i zabijane w Polsce. Pod tym względem produkujemy najwięcej mięsa drobiowego na ubój na terenie całej Unii Europejskiej. Tak intensywny chów przemysłowy zwierząt wiąże się z ogromnym cierpieniem zwierząt, a zmiany systemowe związane z funkcjonowaniem ferm przemysłowych są nie tylko pilne, ale i konieczne. Chcemy poinformować wyborców zainteresowanych losem zwierząt hodowlanych o poglądach i planach partii politycznych w zakresie ochrony ich praw – mówi Grzegorz Stachacz, Dyrektor Fundacji Alberta Schweitzera.

Zależy nam na wytworzeniu presji na politykach w związku z koniecznością podjęcia pilnych działań skutkujących poprawą dobrostanu zwierząt gospodarskich. Dlatego też razem z innymi organizacjami stworzyliśmy stronę internetową www.wyborydlazwierzat2023.pl, która w sposób transparentny przedstawia odpowiedzi polityków na zadane przez nas pytania oraz uwzględnia ranking partii, które planują podjąć najwięcej działań dla zwierząt – dodaje Stachacz.

Organizacje zaangażowane w Wybory dla zwierząt 2023, prowadzą kampanię promującą inicjatywę. Mamy nadzieję, że dzięki tej kampanii dotrzemy do wyborców, dla których dobrostan zwierząt jest ważny i pomożemy im zagłosować 15 października – zachęca Dyrektor Fundacji Alberta Schweitzera.

Spot promujący inicjatywę.

O Koalicji: 

#WyboryDlaZwierząt2023 to wyjątkowa przedwyborcza inicjatywa wiodących organizacji  działających na rzecz ochrony zwierząt hodowlanych w Polsce: Compassion in World Farming Polska, Stowarzyszenia Otwarte Klatki, Green REV Institute, Fundacji Alberta Schweitzera i Eurogroup for Animals.

Razem z milionami Polek i Polaków domagamy się ochrony najliczniejszej, a jednocześnie najczęściej pomijanej przez polityków i polityczki grupy zwierząt wykorzystywanych do produkcji mięsa, mleka, jaj, odzieży lub celów gospodarskich. Sprzeciwiamy się hodowli przemysłowej wpływającej negatywnie na dobrostan ludzi, zwierząt i środowiska, jak również wspieramy zmianę systemu żywności na zrównoważony i roślinny.

Przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi zbieramy dla wyborców i wyborczyń informacje dotyczące stanowisk partii politycznych w kwestii naszych postulatów, aby mogli zagłosować na osoby, którym zależy na losie zwierząt.

O Fundacji Alberta Schweitzera:

Fundacja Alberta Schweitzera jest częścią międzynarodowej organizacji Albert Schweitzer Stiftung für unsere Mitwelt, której jedną z głównych misji i celów jest doprowadzenie do zakończenia chowu przemysłowego zwierząt oraz popularyzacja diety roślinnej. Swoje cele Fundacja realizuje poprzez kampanie takie jak Polska bez klatek, Europejska inicjatywa dla kurczaków, Tydzień na weganie czy Głos dla karpi. 

Strona internetowa inicjatywy.

 

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!