Co wynika ze skalowania innowacji społecznej „Opieka domowa na terenach wiejskich”?

Fot.Mikołaj_Górecki_Opieka-domowa_Bialystok-DSC_0708

Dwa lata temu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zleciło organizacjom pozarządowym przetestowanie innowacyjnego modelu opieki domowej na wsi. Opracował go dr Paweł Grabowski, twórca Hospicjum Proroka Eliasza. Skalowanie miało dać odpowiedź na pytanie, czy model ten można wdrożyć w całym kraju.

Podczas zaplanowanych jesienią seminariów realizatorzy projektu „Skalowanie innowacji społecznej – Opieka domowa na terenach wiejskich”: Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych, Stowarzyszenie CAL z Warszawy i Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza z Michałowa podsumują jego wyniki i przedstawią swoje rekomendacje.

Nikt nie ma wątpliwości, że wyzwaniem najbliższych lat będzie zapewnienie dobrej opieki starzejącemu się społeczeństwu. Statystyki są bezlitosne i pokazują, że teraz 3 mln. ludzi w Polsce potrzebują całodobowej pomocy i nie są w stanie funkcjonować samodzielnie. Według analityków za 15 lat liczba ta się podwoi.

 

Już teraz testowane są więc metody deinstytucjonalizacji naszego systemu opieki, tak, by można było zawczasu zaradzić problemowi. Jednym z proponowanych rozwiązań jest opieka domowa na terenach wiejskich. To model, którego autorem jest znany na Podlasiu dr Paweł Grabowski. Zakłada on, że pacjentem opiekować się będzie, zespół specjalistów pod kierunkiem lekarza prowadzącego. Tworzyć go mają:

 

lekarz / lekarka
pielęgniarz / pielęgniarka
opiekun / opiekunka
fizjoterapeuta / fizjoterapeutka
psycholog / psycholożka.

 

Zakłada regularne wizyty u pacjenta i dostosowanie leczenia do jego indywidualnych potrzeb. Od października 2021 model przetestowało 21 podmiotów medycznych i społecznych z małych miejscowości z całej Polski. Objęły one opieką ponad 200 osób. Jakie są wyniki?

 

– Przede wszystkim, to model jakiego chcą pacjenci i ich rodziny – mówi Katarzyna Łotowska z OWOP. – Jego główne atuty to kompleksowość i elastyczność. Chory otrzymuje usługę w domu i to od kilku specjalistów, którzy wymieniają się na bieżąco informacjami. Lekarz prowadzący wytycza plan opieki i leczenia, ale może go elastycznie zmieniać, by bardziej odpowiadał na potrzeby pacjenta, np., przydzielając więcej godzin fizjoterapii, wprowadzając do zespołu dietetyka, logopedę lub innego specjalistę/specjalistkę.

 

Wszystkie 21 podmiotów, które testowały innowacje zwróciły uwagę na to, jak ważnym ogniwem zespołu jest opiekun/opiekunka. To osoba, która wykonuje proste zabiegi medyczne i higieniczne przy chorym oraz pomaga mu w życiowych, codziennych czynnościach, np. zrobi posiłek, zakupy, pranie, zaprowadzi na spotkanie itd. Takie regularne wsparcie bardzo odciąża rodzinę.

 

– Okazało się jednak, że wykwalifikowanych opiekunek medycznych na wiejskich terenach jest jak na lekarstwo. To wyraźny brak. – zauważa Katarzyna Łotowska z OWOP. – Zawód ten w powszechnej opinii uważany jest niestety za mało prestiżowy, warto więc zadbać o to, by dowartościować ludzi wykonujących tak odpowiedzialną i potrzebną pracę.

 

W trakcie skalowania pojawiły się też inne tematy warte publicznej debaty, zanim model zostanie zarekomendowany w ministerstwie. Prowadzący test chcą o tym rozmawiać podczas otwartych seminariów.

 

Terminy seminariów

 

26-09. w Dębicy
06-10. w Olsztynie
19-10. w Lesznie
15-11. w Białymstoku

 

Zapraszamy do uczestnictwa w seminariach.

 

ZGŁOSZENIA są przyjmowane za pośrednictwem formularza.

 

Więcej informacji o seminariach

 

 

Foto: Mikołaj Górecki

—————————————————

Projekt „Skalowanie innowacji społecznej – Opieka domowa na terenach wiejskich” współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Katowice
19.10.2024
- 19.10.2024
Wybrane powiaty woj.: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego
14.10.2024
- 20.11.2024
Cała Polska
07.10.2024
- 28.11.2024
Katowice
19.10.2024
- 19.10.2024
Wybrane powiaty woj.: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego
14.10.2024
- 20.11.2024
Cała Polska
07.10.2024
- 28.11.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!