Konkurs co roku organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i Amerykańską Izbą Handlową.
WYSIŁEK SIĘ OPŁACA
Konkurs zachęca do głębszego poznania społecznych i politycznych mechanizmów, które kształtują współczesną Amerykę. To także okazja, żeby doskonalić i sprawdzić takie umiejętności, jak analiza tekstu, formułowanie i obrona autorskich tez, czy kreatywna prezentacja badania.
Uczestnicy, którzy trafiają do finału, mają za sobą średnio 170 dni ciężkiej pracy, ale wysiłek się opłaca. W 2023 roku jedną z nagród był wyjazd edukacyjny do Stanów Zjednoczonych. Młodzież z całego świata spędziła cztery tygodnie na kampusie Purdue University w stanie Indiana w ramach programu Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship (BFTF). Tak swój wyjazd
– UBFTF zmieniło również mnie samą. To właśnie dzięki temu programowi zdecydowałam się na podjęcie studiów na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczęłam uczyć się albańskiego i wiążę moją przyszłość z dyplomacją– mówi Zofia Szeremet, laureatka 1 nagrody w I Know America 2023.
TRZY ETAPY KONKURSU
Etap I zwykle trwa od września do listopada. Uczestnicy rejestrują się na naszej stronie, gdzie wypełniają test jednokrotnego wyboru. Składa się on z 30 pytań w języku polskim i 30 pytań w języku angielskim. Zagadnienia obejmują takie dziedziny, jak kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia, „słynne cytaty” czy sport. System sprawdza testy automatycznie i pozwala wyłonić 60 uczestników pierwszego etapu z największą liczbą punktów. Oni przechodzą dalej.
Etap II zwykle trwa od listopada do stycznia. Zadaniem 60 uczestników jest napisanie esejów w języku polskim na jeden z 8 tematów. Pełną listę zagadnień do opracowania opublikujemy po zakończeniu etapu I. Do etapu III przechodzi 15 autorów najlepszych prac.
Etap III, czyli finał, odbywa w Warszawie zwykle między lutym a kwietniem. W tym czasie uczestnicy przygotowują się do egzaminu ustnego obejmującego pulę haseł i zagadnień do opracowania oraz obronę pracy pisemnej z etapu II. W Warszawie piętnastka finalistów rozmawia z komisją złożoną z recenzentów esejów oraz przedstawicieli Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki i Fundacji Wspomagania Wsi.
Więcej informacji na stronie konkursu.