Zdrowe zęby demokracji. Lokalne doświadczenia kontroli obywatelskiej

str

Raport Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska.

Kontrola obywatelska to sprawdzanie, jak działają wybrane przez obywateli władze i podległa im administracja. Nie można nauczyć się jej z książek. Nie dlatego, że zagadnienie to nie stanowi przedmiotu zainteresowania nauk akademickich. Księgarskie półki uginają się od opracowań dotyczących przejrzystości i kontroli działań władzy. Tematyka ta obecna jest już także w opiniotwórczych mediach i serwisach społecznościowych. Na ile jednak rozważania o egzekwowaniu prawa czy standardach jawności administracji mają wpływ na codzienną praktykę w Polsce lokalnej? Czy już zaangażowani i zainteresowani działaniami władz lokalnych spotykają się w urzędzie z profesjonalnym i nastawionym na współpracę przyjęciem?

Wydaje się, że rosnący poziom wiedzy i wypracowane rozwiązania prawne wciąż nie przekładają się na oczekiwany wzrost obywatelskości tej kontroli, na autentyczne i systematyczne zaangażowanie najbardziej zainteresowanych, czyli mieszkańców, czy też w końcu na zrozumienie, że dobrze prowadzona kontrola obywatelska leży w interesie wszystkich, także władz i administracji.
W prezentowanym materiale opisujemy rzeczywistość kontroli obywatelskiej na podstawie doświadczeń działań strażniczych prowadzonych w 21 lokalnych społecznościach (od niedużych gmin wiejskich do miast wojewódzkich) w okresie od 2010 do 2013 roku.(1)

W wyniku obserwacji i analiz prowadzonych działań oraz przeprowadzonych rozmów nie tylko formułujemy wnioski wskazujące na znaczenie kontroli obywatelskiej i określające warunki konieczne do jej autentycznego zaistnienia w lokalnej społeczności, ale także dzielimy się refleksją na temat realnych trudności w rozwijaniu ruchu strażniczego na poziomie lokalnym.

Wydaje się, że lokalna kontrola obywatelska to z jednej strony wyraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, z drugiej – obszar obywatelskiego zaangażowania, wymagający stałego budowania atmosfery zaufania i współpracy oraz systematycznego wsparcia, które pozwoliłoby na niezależne i profesjonalne działania.

 

(1) Materiał powstał na podstawie przeprowadzonych w 2013 roku rozmów, analiz i obserwacji stabilnych inicjatyw strażniczych prowadzonych przez ponad 20 osób w 10 województwach, mających za sobą co najmniej 3 lata doświadczenia w prowadzeniu działań watchdogowych oraz współpracujących z mieszkańcami na rzecz trwałości inicjatywy strażniczej. W publikacji cytowane są wypowiedzi lokalnych strażników uczestniczących w badaniu oraz prezentowane wybrane przykłady podejmowanych przez nich inicjatyw strażniczych.

POBIERZ RAPORT ZE STRONY SIECI OBYWATELSKIEJ WATCHDOG POLSKA

Źródło: https://siecobywatelska.pl/

***

Chcesz coś jeszcze wiedzieć o wyborach? Masz pytanie dotyczące wyborów? Napisz do nas na adres: redakcja@fww.pl. Postaramy się opublikować odpowiedź.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!