Rekordowe 220 000 podpisów Polek i Polaków trafiło do Ministra Rolnictwa – chcą wycofania klatkowej hodowli zwierząt

petycja główne

Fundacja Compassion In World Farming Polska oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki przekazały Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierwszą pulę podpisów zebranych pod petycją o poparcie unijnego wycofania klatek z chowu i hodowli zwierząt. Podpisało ją już 225 237 osób.

6 lipca obie organizacje spotkały się z Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii, aby przekazać zebrane podpisy i omówić kwestię hodowli klatkowej. Data jest nieprzypadkowa – niedawno (30 czerwca) minęła druga rocznica przyjęcia przez Komisję Europejską Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, której inicjatorem było Compassion In World Farming (CIWF). KE zobowiązała się tym samym do wycofania klatek z chowu i hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej.

 

Petycję wraz z listem do Ministra Rolnictwa Roberta Telusa zostały przekazane przez Małgorzatę Szadkowską prezeskę Compassion In World Farming Polska i członkinię Europejskiego Komitetu Obywatelskiego End The Cage Age – Koniec Epoki Klatkowej oraz Marię Madej, Menadżerkę ds. Zmian Rynkowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

 

– Jesteśmy coraz bliżej publikacji nowych przepisów unijnych dotyczących wycofania hodowli klatkowej, więc cieszy mnie dzisiejsze spotkanie w Departamencie Ministerstwa Rolnictwa. Wciąż wszyscy czekamy jednak na oficjalne stanowisko ministra Telusa w tej sprawie i mam nadzieję, że Polska będzie tym krajem, który odważnie poprze planowane zmiany. One naprawdę będą z korzyścią nie tylko dla zwierząt, ale i dla naszego rodzimego rolnictwa – mówi Małgorzata Szadkowska.

 

Według badania Biostatu z maja 2022 r. niemal 7 na 10 osób (68,8%) uważa, że polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi powinno poprzeć unijny zakaz trzymania zwierząt hodowlanych w klatkach; podobny odsetek (68%) ankietowanych stwierdziło, że trzymanie zwierząt hodowlanych w klatkach powinno być zakazane.

 

Europejską Inicjatywę Obywatelską „Koniec Epoki Klatkowej” poparło ponad 1,4 mln Europejczyków. Ruch w stronę bezklatkowej hodowli zwierząt w Europie już się rozpoczął – zakaz chowu kur niosek w klatkach został przyjęty już w Niemczech, Austrii, Czechach i Danii. Odejście od produktów pochodzących z chowu klatkowego jest wyraźny również na poziomie biznesowym.

 

– W Polsce 150 sieci handlowych, producentów żywności i restauracji zobowiązało się wycofać jaja klatkowe najpóźniej do 2025 roku, a jedna trzecia tych firm już teraz wdrożyła swoje zobowiązania w życie. Najwięksi producenci jaj także deklarują, że nie inwestują już w chów klatkowy. Liczymy, że Minister Rolnictwa nie zignoruje silnego trendu odchodzenia od klatek i przygotuje polskich rolników na nadchodzącą transformację – mówi Maria Madej.

 

Ile będzie kosztowała transformacja? Według raportu Odejście od chowu klatkowego zwierząt gospodarskich w Polsce. Koszty i korzyści. Analiza społeczno-ekonomiczna, którego autorem jest Jarosław Urbański z Zachodniego Ośrodka Badań Społecznych i Ekonomicznych, koszt wycofania klatek z polskiej produkcji wyniesie około 5,984 mld zł. Urbański zauważa, że transformacja jest szansą dla rolnictwa, zwłaszcza w niedoinwestowanych sektorach produkcji zwierzęcej. Podkreśla, że nie należy jej opóźniać, bo może się to wiązać z wyższymi kosztami dla hodowców. Fundusze na zmianę są możliwe do pozyskania, m.in. poprzez Wspólną Politykę Rolną, której znaczącą częścią (ponad 1,5 mld euro) są środki na polepszenie dobrostanu zwierząt.

 

W Polsce każdego roku w klatkach utrzymywanych jest ponad 39 milionów kur niosek, ok. 1,5 miliona cieląt, ok. 490 tys. macior, oraz ok. 1,7 miliona królików.

 

Petycję do Ministra Rolnictwa można wciąż podpisać na:

 

https://koniecepokiklatkowej.pl

https://jednym-glosem.pl/

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!