BIG JUMP 2023 – wejdź do wody i ratuj z nami rzeki

fotJPG

W całej Europie, w tym samym dniu i o tej samej godzinie, wchodzimy do rzek, strumyków, jezior i mórz, aby zamanifestować swoje zaangażowanie w ich ochronę. W tym roku BIG JUMP odbędzie się 9 lipca (niedziela) o godzinie 15.00.  Klub Gaja razem z Koalicją Ratujmy Rzeki i Koalicją Czas na Odrę zapraszają wszystkich chętnych do dołączenia do europejskiej akcji BIG JUMP i wejścia do wody z przekazem – „Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki”.

BIG JUMP w Polsce w 2023 roku ma znaczenie szczególne. Tragiczne zanieczyszczenie i zniszczenie ekosystemu Odry pokazało niewydolność systemową służb odpowiedzialnych za ochronę polskich rzek. To sprawia, że obywatele i obywatelki powinni przypominać politykom, że woda i rzeki są naszym dobrem wspólnym i powinny być szanowane i chronione. Nie dopuśćmy do dalszej dewastacji polskich rzek. Zamanifestujmy i wejdźmy do wody 9 lipca w niedzielę z przekazem – „Dajmy rzekom przestrzeń, a ludziom czyste i żyjące rzeki”.

Jacek Bożek z Klubu Gaja, który koordynuje BIG JUMP w Polsce mówi – „Rzeki są naszym skarbem przyrodniczym, kulturowym i społecznym. Nad rzekami zakładano miasta. To dzięki rzekom rozwijały się szlaki handlowe i rolnictwo. Rzeki były i są nierozerwalnie związane z człowiekiem. Ma to ogromne znaczenie w dobie katastrofy klimatycznej i zaniku różnorodności biologicznej. Nie możemy traktować rzek tylko jako odbiorników naszych nieczystości i szlaków transportowych. Rzeki to żyjące struktury, bez których nie przetrwamy i nie będziemy się rozwijać. Chcemy to przypominać. Mówić także o znaczeniu rzek w kontekście historycznym i kulturowym”.

W tym roku Klub Gaja organizuje BIG JUMP i wejście do rzeki Białej w Bielsku-Białej, chcąc wesprzeć starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

„Powinniśmy nie tylko przestać psuć nasze rzeki, ale zacząć je naprawiać. Najwyższy czas odkurzyć Krajowy Program Renaturyzacji Wód Powierzchniowych, który utknął w urzędniczych szufladach. Marzy mi się, aby Polska stała się europejskim liderem w uwalnianiu rzek. Mamy do zlikwidowania tysiące starych, niepotrzebnych stopni, jazów i zapór” – zwraca uwagę Jacek Engel z Koalicji Ratujmy Rzeki.

Krzysztof Smolnicki z Koalicji Czas na Odrę, dodaje  – „Zeszłoroczna odrzańska katastrofa pokazała jak ważne są dla nas rzeki. W tym kryzysie jest szansa na zmianę podejścia do rzek, ich dolin i związanego z nimi bogactwa. Potrzebujemy naturalnych rzek by chroniły nas przed powodziami, suszami, były krwioobiegiem przyrody i… służyły do kąpieli”.

KTO MOŻE PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO BIG JUMP?

Symboliczne wejście do wody w intencji ochrony polskich rzek, które zagrożone są suszą, regulacjami i betonowaniem,  może wykonać każda osoba, niezależnie gdzie się znajduje, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody. Zapraszamy do wejścia do wody rodziny, grupy przyjaciół, miłośników rzek, kajakarzy, wędkarzy, artystów, działaczy społecznych, samorządowców, wszystkich, dla których rzeki są ważne!

JAK ZORGANIZOWAĆ WŁASNY BIG JUMP ?

• Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja.
• Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta!
• 9 lipca 2023 (niedziela), o godz. 15.00 wejdź do wody sam/sama lub ze znajomymi (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie). BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
• Zrób zdjęcie, nagraj film i umieść w swoich kanałach social media z #ratujmyrzeki #bigjump. Wyślij informacje (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób, zdjęcie, film) na adres klubgaja@klubgaja.pl.
• Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą! Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Klub Gaja od 2005 roku organizuje i koordynuje BIG JUMP w Polsce  przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network. W tym roku partnerami akcji są Koalicja Ratujmy Rzeki i Koalicja Czas na Odrę.

Fot. Big Jump 2022, Wisła w Warszawie. Fot. Archiwum Klubu Gaja.

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!