4 czerwca – Dzień Demokracji

wyboryczerwiec

4 czerwca 2023 roku przypada 34. rocznica pierwszych, niepodległych wyborów parlamentarnych w Polsce, które odbyły się tego dnia w 1989 roku.

Wybory te zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także objęli 99 na 100 miejsc w Senacie. Jednocześnie obóz PRL-owskiej władzy poniósł porażkę, przy czym za najbardziej prestiżową klęskę uznano przegraną niemal wszystkich kandydatów z tzw. listy krajowej, obejmującej większość przywódców reżimu. (1)


Plakat wyborczy.  Źródło: https://boleslawstawicki.blogspot.com

Wybory czerwcowe stanowiły przełomowy moment w historii naszego kraju. Były  pierwszym krokiem w kierunku demokratyzacji Polski po okresie komunistycznego reżimu. Doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Otworzyły drogę do kolejnych reform politycznych, gospodarczych i społecznych, w tym do wolnych wyborów prezydenckich w 1990 roku i przyjęcia nowej konstytucji w 1997 roku. Były również początkiem zmian społeczno-gospodarczych, które doprowadziły do integracji Polski z Unią Europejską w 2004 roku.

 

Przypominamy te wydarzenia w serii wykładów naszego portalu www.wszechnica.org.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto, źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!