Po co nam demokracja?

Po co nam demokracja

Rozmowa z Bogumiłem Kolmasiakiem z Fundacji Akcja Demokracja – część 1.

Rozmawiamy z  Bogumiłem Kolmasiakiem, działaczem społecznym i politycznym, który od 2015 roku pracuje w Akcji Demokracji, obecnie jako kierownik zespołu kampanijnego. Akcja Demokracja to ruch społeczny, który powstał w 2015 roku, aby dać ludziom podzielającym podobne wartości możliwość wspólnego działania.

                                        Bogumił Kolmasiak.

Po co nam demokracja?

Myślę, że demokracja, to nie jest tylko akt wyborczy, który realizujemy w przypadku parlamentu raz na 4 lata, ale również codzienne uczestnictwo i możliwość wpływania na to, co się dzieje w kraju.

Demokracja jest po to, aby państwo było zarządzane w sposób mniej lub bardziej bezpośredni przez ludzi i dla ludzi i realizacja ich potrzeb i interesów.

Często o tym zapominamy, ale demokracja jest tak naprawdę po to, żeby ludzie mogli brać udział w życiu publicznym, załatwiać ważne dla nich sprawy. Dzięki niej mogą wybrzmieć też różne interesy grupowe, czasem sprzeczne. Mogą one zostać wysłuchane i rozważone przez tych, którzy są ich reprezentantami.

 

Czy ideałem jest jak najwięcej demokracji, takiej bezpośredniej i różnych form angażowania się ludzi – brania sprawy w swoje ręce? Takie formy demokracji bezpośredniej są niezbyt często obecne.

Myślę, że to jest jedna z możliwości, ale też trzeba myśleć o tym, jak mieć sprawne państwo. Mnie jest bardziej bliski model, gdzie obywatele i obywatelki w różny sposób mogą wyrażać swoją opinię i dawać znać, co myślą – politykom, samorządowcom, czasem też biznesowi, bo tam też są podejmowane decyzje bez żadnej demokratycznej kontroli.

Nie muszą to być zawsze referenda czy plebiscyty, ale różne formy konsultacji społecznych, petycji, masowego pisania do polityków, demonstracji, konferencji prasowych, nagłaśniania tematów, czynnego sprzeciwu.

Referendum to jest tylko jedna z możliwości. Jeżeli jest otwartość na dialog na górze, to nie zawsze trzeba je organizować, żeby jakąś sprawę porządnie przedyskutować i dowiedzieć się, co myślą ludzie.

 

Wokół jakich spraw możemy się organizować? Jakie są tematy do załatwienia?

Ludzie będą się angażować wtedy, kiedy będą mieli poczucie sprawczość i możliwość porozmawiania z tym, do kogo jest adresowana ich sprawa.

Ten katalog spraw jest  bardzo szeroki. To może być ochrona dziedzictwa przyrodniczego, mogą być sprawy związane z otwartością urzędów i z ich transparentnością.

Mogą być to również kwestie związane z dużymi, ogólnopolskimi tematami, takimi  jak praworządność, która tak naprawdę jest podstawą, dzięki której funkcjonuje wszystko inne.

Bo bez państwa, w którym jesteśmy w stanie bronić swoich praw przed niezależnymi sądami, nie będziemy mieli ani praw osób LGBTQ+, ani zabezpieczonych praw kobiet w sytuacji kiedy lekarz bojąc się konsekwencji prawnych, odmówi zabiegu przerwania ciąży w sytuacji zagrożenia życia.

Bez praworządności nie będziemy w stanie w jakikolwiek sposób bronić też swojej niewinności, w sytuacji sporu, który mamy z lokalnym politykiem.

Są to też kwestie związane z interesami różnych grup, które mają pod górkę w Polsce i państwo ich nie widzi. Tutaj takim przykładem jest mobilizacja tysięcy rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami, którzy przez lata nie mogli dorobić ani złotówki, będąc skazanymi na głodowy zasiłek. Państwo nie mogło też korzystać z ich potencjału jako ekspertów, pracowników, jako osób, które chciały funkcjonować w społeczeństwie. Tak naprawdę wolontariat był dla nich jedyną opcją. Ale dlaczego wszyscy inni są wynagradzani za swoją pracę, a oni nie?

To są te wszystkie sprawy, gdzie bronimy wolności. Gdzie dostrzegamy różnego rodzaju nierówne traktowanie przez system, przez prawo i próbujemy to zmienić. Gdzie widzimy, że nasze środowisko jest niszczone i nikt nie ponosi za to konsekwencji.

Tam, gdzie brakuje transparentności, gdzie wchodzą układy, korupcja, gdzie widzimy nepotyzm – to są wszystko rzeczy, w odpowiedzi, na które można działać, które można nagłośnić, w których można wpływać na zmianę decyzji.

***

Warto odwiedzić: https://www.akcjademokracja.pl

Pozostałe części rozmowy:

Część 2

Część 3

***

Chcesz coś jeszcze wiedzieć o wyborach? Masz pytanie dotyczące wyborów? Napisz do nas na adres: redakcja@fww.pl. Postaramy się opublikować odpowiedź.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!