Gdynia i Rybnik zwycięzcami w europejskim konkursie Nagrody dla Innowacji w Polityce

IWP

Instytut Innowacji w Polityce z dumą ogłasza zwycięzców tegorocznej edycji Innovation in Politics Awards w ośmiu kategoriach. Podczas oficjalnej Gali Nagród 11 maja 2023 roku w Pałacu Kultury w Warszawie, projekty z sześciu różnych krajów europejskich otrzymały swoje prestiżowe wyróżnienie.  Wśród zwycięzców znalazły się aż dwa projekty z Polski: „Gdynia przyjazna dla niesłyszących” zgłoszony w kategorii „Sprawne zarządzanie” oraz „Metody partycypacyjne w rewitalizacji społecznej” z Rybnika w kategorii „Demokracja”.

Od 2017 roku nagrody Innovation in Politics są wręczane co roku, aby uhonorować odważną i kreatywną pracę polityczną w całej Europie – niezależnie od przynależności partyjnej czy kraju. Mają one na celu wyróżnienie inicjatyw politycznych, które znacząco wpływają na życie ludzi i wzmacniają demokrację. Pod hasłem „Odwaga pokonuje uprzedzenia” tegoroczni finaliści i goście zebrali się, aby wymienić doświadczenia i pomysły dotyczące demokracji, technologii, polityki i zaangażowania obywatelskiego.

Po raz pierwszy odbyła się również całodniowa konwencja poświęcona technologiom dla demokracji, jako że znaczenie nowej infrastruktury służącej budowaniu zaangażowania obywateli rośnie na całym świecie. Gala wręczenia nagród i konwencja przyciągnęły ponad 500 gości, wśród których byli przedstawiciele samorządów, politycy, ambasadorzy oraz przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego i firm z całego świata.

Spośród 337 zgłoszonych projektów politycznych z 26 krajów, jury złożone z 1045 obywateli wybrało 80 finalistów, po 10 w każdej kategorii. Wszystkie zgłoszenia reprezentują innowacyjne pomysły, które wprowadzają rzeczywiste zmiany w swoich społecznościach. Są to projekty zarówno lokalne, jaki i krajowe.

Zwycięskie projekty to (w kolejności alfabetycznej według kategorii):

OCHRONA KLIMATU

Rexcatering – dla inteligentnej konsumpcji żywności, Hiszpania

Rexcatering to cyrkularny, zero-odpadowy projekt, który zachęca studentów do walki z marnotrawstwem żywności poprzez dostarczanie żywności potrzebującym z pomocą innowacyjnej technologii.

 

DEMOKRACJA

Metody partycypacyjne w rewitalizacji społecznej, Polska

Rybnik stanowi krajowy przykład dla inicjatyw poprawy jakości życia obywateli poprzez przyjęcie partycypacyjnego podejścia do rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

 

TECHNOLOGIE DLA DEMOKRACJI

Cyfrowy udział w procesie legislacyjnym na Łotwie, Łotwa

Obywatele zgłaszają inicjatywy ustawodawcze do rozpatrzenia przez łotewski parlament za pośrednictwem platformy internetowej, zwiększając udział i zaufanie w procesie legislacyjnym.

 

EDUKACJA

Sophia: pierwszy na świecie chatbot dla ocalałych z przemocy domowej, Szwajcaria

Sophia to cyfrowy chatbot, który anonimowo pomaga ocalałym z przemocy domowej w zbieraniu potencjalnych dowodów, zapewnia dostęp do zasobów i wsparcia oraz stale ewoluuje, aby zaspokoić potrzeby ocalałych na całym świecie.

 

SPRAWNE ZARZĄDZANIE

Gdynia przyjazna dla niesłyszących, Polska

Kompleksowe działania Gdyni zapewniają mieszkańcom o specjalnych potrzebach pełne uczestnictwo i korzystanie z usług miejskich. Dzięki temu Gdynia stała się jednym z pierwszych miast przyjaznych osobom niesłyszącym w Polsce.

 

ROZWÓJ LOKALNY

MAGMA: pierwszy na świecie projekt gwarancji pracy dla osób długotrwale bezrobotnych, Austria

MAGMA to pierwszy na świecie projekt gwarancji zatrudnienia, który zajmuje się problemem długotrwałego bezrobocia, oferując osobom poszukującym pracy gwarancje zatrudnienia, usługi wsparcia i dostęp do godnego zatrudnienia.

 

INNOWACJE PARTYJNE

Policy Sprint: wspieranie współpracy międzypartyjnej na rzecz skutecznych rozwiązań politycznych, Szwajcaria

Wspólne podejście do projektowania polityki łączy polityków i kluczowych interesariuszy całego spektrum politycznego i wyposaża ich w umiejętności i sposób myślenia niezbędny do efektywnej współpracy.

 

SPÓJNOŚĆ SPOŁECZNA

Mieszkania i praca dla bezdomnych, Grecja

Mieszkania i praca dla bezdomnych to zintegrowany program dla osób i rodzin stojących w obliczu bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego, która zapewnia mieszkania, usługi i wsparcie finansowe dla zagrożonych grup.

 

„Demokracje nie rozpoczynają wojen przeciwko sobie. Musimy zjednoczyć się dla demokracji, aby bronić demokracji. Jeśli nie teraz, to kiedy?” powiedziała Birgitta Ohlsson, dyrektor ds. partii politycznych w National Democratic Institute (NDI), USA, główna mówczyni podczas gali rozdania nagród. „Ponieważ doświadczamy kolejnego roku upadku demokracji, współpraca międzypartyjna może być zmianą w grze, która może zjednoczyć demokracje na całym świecie”.

 

„Żyjemy w trudnych czasach” – powiedział Ronny Zuckermann, założyciel i główny strateg w Innovation in Politics Institute. „Ale jak widzimy, w czasach takich jak te, myślący przyszłościowo i odważni politycy wymyślają jeszcze więcej nowych i imponujących projektów, które mają poprawić nasze życie”.

 

Więcej informacji o finalistach i Innovation in Politics Awards można znaleźć na tej stronie.

 

 

O Instytucie Innowacji w Polityce

Instytut Innowacji w Polityce jest organizacją europejską z siedzibą w Wiedniu i Berlinie oraz przedstawicielstwem w 15 krajach europejskich. Identyfikuje, rozwija i stosuje innowacje w polityce oraz ułatwia wymianę najlepszych praktyk ponad granicami. Dzięki corocznym nagrodom Innovation in Politics Awards zgromadził jedną z największych baz danych innowacyjnych polityk w Europie. Instytut uruchomił portal Democracy Technologies, aby zapewnić dogłębne informacje o nowych osiągnięciach i technologiach w dziedzinie cyfrowego uczestnictwa, dialogu i elektronicznych głosowań. W Polsce Instytut jest reprezentowany przez Centrum Stosunków Międzynarodowych i THINKTANK. Partnerami są również: Stowarzyszenie 61, Fundacja Szkoła Liderów, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Wspomagania Wsi i Ashoka.

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!