Czego chcą Niemcy? – Janusz Reiter, Marek Prawda i Jerzy Marek Nowakowski

nmcy

9 maja, w Dniu Unii Europejskiej Kanclerz Olaf Scholz wygłosił „strategiczne” przemówienie o przyszłości Unii Europejskiej. Tego samego dnia w Moskwie odbyła się militarna parada zwycięstwa przypominająca pokonanie Trzeciej Rzeszy.

Te dwa wydarzenia przypominają nam z jak głębokiego podziału wyszliśmy. Symbolicznie i z agresją Rosji na Ukrainę w tle przeszłość zderzyła się z teraźniejszością, a niemiecki kanclerz nakreślił przyszłość: „potrzebujemy Unii geopolitycznej – większej i zreformowanej”. Czy to się uda?

Czy Niemcy jednak nie zrezygnowały z przywództwa w Europie, czy, jak twierdzą niektórzy, chcą Unii bo to dobre narzędzie do realizacji tradycyjnie imperialnej polityki, czy chcą wyparcia USA z Europy, czy nie dążą do „buisness as usual” z Rosją kosztem Ukrainy i Europy środkowo wschodniej…?

Na te i inne pytania będą odpowiadać dwaj ambasadorzy: Janusz Reiter b. ambasador w Niemczech i USA oraz Marek Prawda b. ambasador w Niemczech, b. ambasador Polski przy Unii Europejskiej i b. przedstawiciel Unii Europejskiej w Polsce. Rozmowę poprowadzi i weźmie udział amb. Jerzy Marek Nowakowski.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!