Dbaj i działaj, czyli jak lokalnie troszczyć się o środowisko?

WEBINAR

Czy nasza miejscowość może być “smart”? Z kim działać lokalnie na rzecz środowiska? Jak tworzyć rozwiązania, które podobają się ludziom i odpowiadają na realne potrzeby społeczności? W czwartek 11 maja 2023 o godz. 18:00 na spotkaniu online z ekspertami i praktykami działań lokalnych na rzecz środowiska poszukamy odpowiedzi na te pytania. Udział w webinarium jest bezpłatny, ale należy się zgłosić: <link do formularza

Sprytne sposoby dla przyrody

Działania lokalne na rzecz ochrony środowiska i przyrody mogą być równie inspirujące jak te, które odbywają się na szeroką skalę. Często są nawet bardziej kreatywne, bo realizowane przy skromniejszych zasobach, ale za to dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców. Zmieniają najważniejszą, bo tę najbliższą rzeczywistość. W trakcie webinarium “Dbaj i działaj, czyli lokalne inicjatywy z troską o środowisko” swoją wiedzą i doświadczeniem działania lokalnego w trosce o przyrodę podzielą się:

 

  • Alicja Jamorska-Kurek – radna podkieleckiej gminy Morawica, członek komisji rewizyjnej, sołtyska miejscowości Piaseczna Górka, prezes lokalnej organizacji pozarządowej Stowarzyszenia Mieszkańców Piasecznej Górki „Z Górki” oraz członek zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Piasecznej Górce, „Sołtys Roku 2020” – tytułu przyznawanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów oraz „Gazetę Sołecką”. Aktywna propagatorka idei „Smart Village”.
  • Marcin Piotrowski – socjolog, animator kultury, specjalista marketingu miejsc. Dyrektor festiwali Folkowisko oraz CieszFanów. Twórca i koordynator kampanii społecznych m.in. „Jestem ze wsi”, „Globalna Baba”, „Kultura w kwarantannie”. W roku 2016 otrzymał tytuł „Wybitny Polak” w Irlandii nagrody Teraz Polska. Radny powiatowy, pełni liczne funkcje społeczne. Jego terenem działania jest prowincja. Specjalizuje się we współpracy i doradztwie organizacjom pozarządowym w temacie promocji i fundraisingu.
  • Wioletta Olejarczyk – rolniczka, zielarka i edukatorka. Zajmuje się rolnictwem przyjaznym dla klimatu i środowiska, łączeniem konsumentów i rolników w sprzedaży lokalnej i bezpośredniej oraz współtworzeniem zdrowego systemu żywnościowego. Związana z Fundacją Agro-Perma-Lab.

 

Spotkanie poprowadzi: Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek – trenerka umiejętności społecznych, redaktorka, dziennikarka.

 

Dobrostan przyrody to nasz dobrostan

  • Jako rolniczka mam przekonanie intelektualne i doświadczenie, że jesteśmy częścią przyrody i nie powinniśmy się od niej oddzielać. Istnieje bardzo mocna zależność praktyczna między naszym dobrostanem a dobrostanem środowiska. Dlatego pierwsza i podstawowa motywacja do tego, by dbać o wodę, powietrze, glebę czy zwierzęta jest dość egoistyczna, bo po prostu im lepsza jakość środowiska, tym większe nasze korzyści. Dbamy, bo z tego czerpiemy. Ale uważam, że z czasem pojawia się też miłość i zachwyt nad tym, jak wielka jest siła przyrody i że jej największe tajemnice widać dopiero z bliska. Z tej drogi już nie ma powrotu, kiedy raz naprawdę poczujemy to powiązanie z przyrodą, już zawsze będziemy chcieli o nią dbać. – mówi Wioletta Olejarczyk, gość webinaru.

Udział w webinarze to szansa, by dowiedzieć się więcej o praktycznych rozwiązaniach, które sprawdziły się w lokalnym działaniu. Ale także okazja do włączenia się w rozmowę o różnych doświadczeniach dla osób, które nie są jeszcze przekonane i szukają potwierdzenia, że inicjatywy prośrodowiskowe mają sens i przynoszą szereg korzyści.

REJESTRACJA NA WEBINARIUM

Serdecznie zapraszamy!

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024
Szkoły w gminach wiejskich lub miejsko - wiejskich (miasta do 5 tys. mieszkańców)
09.07.2024
- 22.07.2024
on-line i stacjonarnie
10.07.2024
- 05.08.2024
Województwo mazowieckie
01.07.2024
- 17.07.2024
Cała Polska
03.07.2024
- 05.08.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!