W maju zakończą się dwa ostatnie nabory wniosków w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny: na mikrogranty na rozwój młodych organizacji (8 maja) oraz na projekty interwencyjne (22 maja). Sprawdź, z jakich materiałów warto skorzystać, przygotowując się do złożenia wniosku!
Konkurs na mikrogranty
Konkurs na mikrogranty na rozwój młodych organizacji w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny został ogłoszony 1 marca 2023 roku. Termin składania wniosków minie 8 maja br. o 12:00 (w południe czasu polskiego).
Dla kogo?
To konkurs dla organizacji zarejestrowanych nie wcześniej niż 28 lutego 2020 i nie później niż 28 lutego 2023 (dzień przed ogłoszeniem konkursu), które nie otrzymały wcześniej żadnego grantu w konkursach organizowanych w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny ani Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.
Pamiętaj! Organizacje ubiegające się o mikrogranty mogły składać wnioski w obu Programach, mogą też złożyć wniosek w naborze interwencyjnym do 22 maja.
Z jakich materiałów warto skorzystać?
Całą dokumentację konkursową (w tym: Formularz wniosku ze wskazówkami oraz Wzór planu komunikacji ze wskazówkami) znajdziesz w zakładce: https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/mikrogranty/.
Spośród materiałów dostępnych w “Bibliotece” Programu, warto pamiętać zwłaszcza o:
-
Podręczniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców – konkurs na mikrogranty na rozwój młodych organizacji (pamiętaj, że podręcznik ma dwie części!);
-
nagraniu webinarium informacyjnego “Konkurs na mikrogranty” (znajdziesz tu m.in. informacje o wniosku i budżecie mikrograntu: 00:25:49-01:08:25);
-
nagraniu webinarium “Plan pracy organizacji” (plan jest elementem wniosku grantowego);
-
nagraniu webinarium “Jak przygotować plan działań komunikacyjnych?” (plan komunikacji stanowi obowiązkowy załącznik do wniosku);
-
nagraniu dwóch części webinarium “Projektowanie działań z wykorzystaniem design thinking” (część 1. i część 2.), które pomogą zaprojektować usługi i produkty odpowiadające na konkretne wyzwania społeczności;
-
nagraniach webinariów dotyczących poszczególnych obszarów wsparcia Programu – opisane we wniosku grantowym działania muszą się wpisywać w co najmniej jeden z tych obszarów (1. obszar tematyczny, 2. obszar tematyczny, 3. obszar tematyczny, 4. obszar tematyczny).
Masz więcej pytań?
Skontaktuj się (po 3 maja) z konsultantką lub konsultantem regionalnym Programu.
Konkurs interwencyjny
Nabór wniosków w 2. turze konkursu interwencyjnego w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny rozpoczął się 22 listopada 2022 roku. Wnioski można składać w trybie ciągłym do 22 maja 2023 roku do godz. 12.00 (w południe czasu polskiego).
Pamiętaj! Organizacje, które ubiegały się już o grant interwencyjny, ale (po zakończeniu oceny merytorycznej w jednej z poprzednich rund) go nie otrzymały, mogą złożyć nowy wniosek w konkursie.
Dla kogo?
To konkurs dla organizacji, które widzą w swojej społeczności sytuację kryzysową (tj. nagłą zmianę sytuacji społecznej lub nasilające się problemy dotyczące konkretnej grupy odbiorców) i mają pomysł na działania odpowiadające na to wyzwanie. Zakładana interwencja ma odpowiadać na konkretne, pilne problemy i obejmować rozwiązania możliwe do wdrożenia i przynoszące konkretne rezultaty w czasie od 3 do 8 miesięcy.
Z jakich materiałów warto skorzystać?
Całą dokumentację konkursową (w tym: Formularz wniosku ze wskazówkami oraz Wzór planu komunikacji ze wskazówkami) znajdziesz w tej zakładce.
Spośród innych materiałów dostępnych na stronie Programu warto pamiętać zwłaszcza o:
-
Podręczniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców – konkurs na projekty interwencyjne, nabór ciągły (2. tura) (pamiętaj, że podręcznik ma dwie części!);
-
nagraniu webinarium informacyjnego “Konkurs interwencyjny (2. tura)” (pod nagraniem znajdziesz również prezentacje dotyczące wniosku i generatora, a także budżetu i finansów w ramach naboru interwencyjnego);
-
nagraniu webinarium “Konkurs interwencyjny – dobre praktyki i najczęściej popełniane błędy”;
-
nagraniach webinariów dot. obszarów wsparcia i tematów o znaczeniu szczególnym w ramach Programu (link do listy nagrań).
Masz więcej pytań?
Skontaktuj się z:
-
konsultantką lub konsultantem regionalnym Programu (po 3 maja): https://aktywniobywatele-regionalny.org.pl/kontakt/;
-
Ewą Stokłuską (do 4 maja i po 10 maja) – członkinią zespołu Programu: ewa.stokluska@fed.org.pl.
***
Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny realizowany jest przez konsorcjum w składzie: Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego (lider), Fundacja Edukacja dla Demokracji i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. Jego budżet to 26 milionów euro.
Źródło: Informacja nadesłana przez organizatorów