Zanim wytną Twój las

zanim

Lasy i Obywatele to oddolna inicjatywa obywatelska osób, które cenią lasy i angażują się w ich ochronę. Jak piszą o sobie członkowie grupy „Działamy z miłości do lasu i z obywatelskiego obowiązku. Uważamy, że las ma przede wszystkim wartość przyrodniczą i społeczną. W dobie zmian klimatycznych musimy go chronić tak, by on chronił nas. Chcemy, by Polki i Polacy mogli realnie współdecydować o lasach. Potrzebujemy kontroli społecznej nad tym co się w nich dzieje oraz prawdziwej debaty o przyrodzie w naszym kraju”.

 

W ramach inicjatywy powstała mapa, która obrazuje gdzie planowane wycinki. Sprawdź czy w Twojej okolicy planowana jest rębnia.

„Skąd wziął się pomysł działań ogólnopolskich? Narodził się w dzięki lokalnemu doświadczeniu. Lasy Państwowe chciały nam w Szuminie, w Nadbużańskim Parku Krajobrazowym wyciąć las. I to metodą rębni zupełnej, czyli „do gołej ziemi”. Ryzyko wycinki w bezpośrednim sąsiedztwie wsi zmobilizowało naszą społeczność lokalną. Zaczęliśmy rozmawiać z Lasami Państwowymi, powołaliśmy też lokalne stowarzyszenie. Poznałam ludzi z innych części Polski chroniących swoje lasy. Dzwonili ludzie z pytaniami jak to robić. Uznałam, że warto zacząć dokumentować wiedzę o skali społecznego ruchu na rzecz lasów w różnych częściach Polski oraz stworzyć platformę, która umożliwi dzielenie się doświadczeniami. I tak powstały Lasy i Obywatele” – pisze Marta Jagusztyn Pomysłodawczyni inicjatywy na stronie https://lasyiobywatele.pl/

Na stronie Lasy i Obywatele znajduje się również mapa z inicjatywami ochrony lasów z całej Polski, a także materiały edukacyjne i materiały instruktażowe.

Więcej na https://lasyiobywatele.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!