Fundacja Nasza Ziemia, która od 1994 roku koordynuje polską edycją Clean Up The World, zakończyła zbieranie wyników akcji terenowych przeprowadzonych i zaraportowanych w ramach 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska.
Ile odpadów udało się zebrać w trakcie Akcji? Ile osób w niej uczestniczyło? I jakie śmieci spotykamy w naturze najczęściej?
Na te pytania odpowiada oficjalny raport 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska, który można pobać ze strony internetowej Fundacji Nasza Ziemia
POBIERZ RAPORT
***
W tym roku odbędzie się 30. Akcja Sprzątania świata
„Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.
Działaniom tym towarzyszy cała gama innych działań: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, organizowane są konkursy (plastyczne, piosenki), wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy (piesze, rowerowe) itp. „Sprzątanie świata – Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.
Aktualne informacje na temat akcji będą publikowane na stronie Fundacji Nasza Ziemia
Źródło: http://naszaziemia.pl