Projekty międzypokoleniowe – to ma sens

PMzaja

Rozmowa z Celiną Luty, trenerką warsztatów edukacji finansowej, Prezeską Stowarzyszenia “Pasja” z Sejn.

Pani Celina Luty współpracuje z Fundacją Wspomagania Wsi. Jest trenerką edukacji finansowej w programie “ABC przedsiębiorczości. Edukacja finansowa dla mieszkańców wsi i małych miast“, gdzie prowadzi zajęcia z pisania biznesplanów. Jest również Prezeską Stowarzyszenia “Pasja” działającego w Sejnach. W ramach pracy Stowarzyszenia prowadziła międzypokoleniowe projekty, w których uczestniczyli seniorzy wraz z młodzieżą i dziećmi. Przekonuje, że takie działania często przynoszą korzyść zarówno seniorom, jak i młodym.

Celina Luty:  Z Fundacją Wspomagania Wsi współpracuję od 2011 roku. W warsztatach, na których uczymy się pisania biznesplanów uczestniczą osoby starsze, 60+ wspólnie z młodymi osobami. Często są to rodzice i ich dorosłe dzieci. Młodzi nie mają czasu, a starsi, jak wiadomo, czasu wolnego mają zwykle dużo. Kilka lat temu w szkoleniu w Sejnach uczestniczyła babcia, która później wiedzę uzyskaną podczas warsztatów wykorzystała do pomocy swojej wnuczce w pisaniu biznesplanu w celu założenia firmy. Wnuczka studiowała w Warszawie i nie mogła brać udziału w szkoleniu. Babcia, uczestniczka warsztatów, została autorką biznesplanu, natomiast wnuczka opracowała część merytoryczną.

Piotr Subotkiewicz, Witryna Wiejska: Czy takie sytuacje zdarzają się często?

Prawie w każdym spotkaniu edukacji finansowej uczestniczą osoby starsze. Rodzice biorą udział w warsztatach w celu wsparcia przyszłej działalności swoich dzieci. Mobilizują je do napisania biznesplanu. Pomagają w powstaniu wymarzonej firmy rodzinnej. Mam dużą satysfakcję z prowadzenia tych szkoleń, gdyż dzięki wiedzy pozyskanej podczas warsztatów, dzięki opracowaniu biznesplanów, które są oceniane przez ekspertów, powstają nowe firmy w naszym powiecie.

Czy realizowała pani inne projekty, w których spotykały się różne pokolenia?

Oprócz współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi, pracuję również jako prezeska Stowarzyszenia “Pasja”, a wcześniej, zanim ono powstało, przed  2014 rokiem, współpracowałam z innymi organizacjami i pisałam liczne, międzpokoleniowe projekty. Uważam, że projekty integracyjne, w których biorą udział seniorzy i młodsze osoby są bardzo interesujące.

 

Czy mogłaby Pani opowiedzieć o najciekawszych z nich?

 

Projekt „W 80 minut dookoła świata”

To jeden z najciekawszych. W jego ramach seniorzy spotykali się z dziećmi i wirtualnie podróżowali po świecie. Na każdym kontynencie znajdowali jakiś interesujący obszar, który był omawiany. Seniorzy opracowywali ciekawe prelekcje, które przedstawiali dzieciom w formie prezentacji. Najczęściej opowiadali o swoich podróżach. Dzieci pomagały w przygotowaniu prezentacji multimedialnej, gdyż zwykle lepiej i szybciej potrafiły to zrobić.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem i chęcią jego kontynuacji. Dzieci chciały dalej poznawać kolejne tereny, kolejne ciekawe miejsca. Jedni uczyli się czegoś od drugich i przekazywali swoją wiedzę i doświadczenie między pokoleniami.

 

Projekt „Zaczarowany świat dziecka”

Był to projekt terapeutyczny z wykorzystaniem arteterapii, socjoterapii, biblioterapii oraz kinezjologii edukacyjnej. Brali w nim udział uczniowie szkół podstawowych z Sejn i Karolina. Projekt miał na celu pomoc dzieciom, które miały różne problemy, głównie zdrowotne – poprzez spotkania i warsztaty z osobami 50+.

Na zajęciach m.in. wymyślaliśmy różne historie związane z zaufaniem, bezpieczeństwem, radzeniem sobie ze stresem, lękiem. Uczyliśmy się asertywnych zachowań. Tworzyliśmy opowieści o zaczarowanym świecie wymyślonym przez dzieci i seniorów. Pisaliśmy wspólnie bajki terapeutyczne. Zorganizowaliśmy konkurs plastyczny, w ramach którego dzieci wykonały ilustracje do naszych bajek: Bruno – piesek Gabrysi, Ola na spacerze, Przygoda w lesie, Bajka o zabawnych świnkach, Bolek i babcia, Lolek ze złamaną nóżką, Bajeczka o piesku Fredzie, Fred udziela Gabrysi lekcji pływania, Fred – bohater, Zaczarowana róża, Opowiadanie o nieśmiałej Oli, Bruno znajduje portmonetkę.

Kilka bajek wysłałam na konkurs internetowy “Bajki – pomagajki” i  nasza bajka “Ola na spacerze” zajęła pierwsze miejsce, a kilku innym przyznano wyróżnienia, za co otrzymaliśmy nagrody. Po zakończeniu projektu prowadziłam zajęcia jako wolontariuszka, gdyż dzieci pragnęły jego kontynuacji.

 

Projekt „Z pasją zmieniamy nastawienia”

To jedno z działań międzypokoleniowych, które mogę rekomendować. Był to projekt ekologiczny dotyczący problemów związanych z postępującą zmianą klimatu. Uczestniczyli w nim seniorzy oraz młodzi członkowie organizacji pozarządowych. Projekt miał na celu zdobycie wiedzy ekologicznej dotyczącej adaptacji do zmian klimatu i przekazywanie tej wiedzy innym osobom.

 

Projekt „Sobotnie spotkania kobiet”

Kolejnym projektem integrującym pokolenia był cykl spotkań pod nazwą „Sobotnie spotkania kobiet”. Działania  integrowały seniorki z kobietami w wieku 25+.

Młode kobiety czasami znajdują się w sytuacjach kryzysowych. Wiąże się to z ogromem obowiązków, które na nich spoczywają. Z kolei osoby starsze mają chęć podzielenia się własnym doświadczeniem z innymi. Młode panie, czasami  wypalone zawodowo, ewentualnie będące w trudnych związkach lub opiekujące  się chorymi rodzicami, potrzebowały zobaczyć swoje problemy z dystansu i znaleźć jakąś odskocznię od codzienności.

Nie zawsze młodzi ludzie chcą słuchać swoich bliskich. Czasem dopiero osoba z zewnątrz dostrzega problem. Dzięki udziałowi w projekcie, kobiety były w towarzystwie życzliwych ludzi, z którymi dzieliły się swoimi troskami. Seniorki mają ogromne doświadczenie życiowe w różnych dziedzinach. Nasze grupy seniorów są otwarte na przyjaźń, na pomoc.

Seniorki, które brały udział w spotkaniach, to osoby aktywne na każdym polu życia – energiczne i dobrze zorganizowane. W ramach projektu odbywały się grupowe spotkania terapeutyczne. Ponadto, zarówno młode kobiety jak i seniorki podczas kilku spotkań mogły skorzystać z indywidualnej pomocy terapeutki. Panie czuły się komfortowo. Zostały nawiązanie bliskie relacje i przyjaźnie.


Foto: Spotkanie integracyjne członkiń Stowarzyszenia “Pasja”, 2019 rok.

Poruszyła pani ważny aspekt. Młodzi ludzie żyją w dużym stresie. Często nie potrafią tego stresu jakoś przepracować ze swoimi rówieśnikami, którzy wiodą podobne życie i sami mają wiele własnych problemów. Często jest tak, że jedynymi przyjaznymi osobami są seniorzy, którzy już nie mają wielu obowiązków. Tacy ludzie potrafią dopasować się swoim stanem umysłu do pomocy młodym, zaganianym osobom. Spotykają się potrzeby z możliwościami. Takie spotkania międzypokoleniowe wydają się być złotym środkiem, żeby pomóc sobie wzajemnie.

Tak, ludzie będący na emeryturze posiadają mądrość życiową, którą mogą się podzielić podczas takich integracyjnych projektów z ludźmi młodszymi. Udział w nich to okazja dla osób starszych do podzielenia się własnym doświadczeniem, gdzie w codziennym życiu, nie zawsze to może się wydarzyć. Przekazywana jest wiedza, cenne doświadczenia seniorów, ich osiągnięcia. To daje seniorom ogromną satysfakcję.

Widać, że warto realizować takie projekty, podczas których będą się spotykali ludzie z różnych generacji, w różnym wieku, bo wtedy ta wiedza i doświadczenie różnych grup wiekowych się ze sobą spotyka i uzupełnia. Każdy ma z tego jakąś korzyść.


***

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!