Do 10 lutego można zgłaszać firmy do 26. edycji konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”. Szansę na nagrodę mają przedsiębiorstwa prywatne, państwowe i fundacje utworzone przez firmy zaangażowane m.in. w pomoc uchodźcom i Ukrainie, wspierające działania na rzecz lokalnych społeczności, zdrowia, różnorodności, ochrony środowiska oraz angażujące pracowników w wolontariat. Hasło tegorocznej edycji to „Dobro nie zna granic!”.
Celem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku 2023 jest promocja społecznego zaangażowania i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców, w szczególności na poziomie lokalnym, popularyzacja i wspieranie rozwoju partnerskiej współpracy firm z organizacjami pozarządowymi oraz promocja współpracy firm i organizacji pozarządowych na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, określonych przez ONZ. To też najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla firm, przedsiębiorców i fundacji firm oraz doskonała okazja do publicznego podziękowania darczyńcom za udzielone wsparcie
W kategoriach:
- Kultura i edukacja
- Lokalne partnerstwa
- Ochrona środowiska i klimatu
- Pomoc społeczna i charytatywna
- Otwartość na różnorodność
- Zdrowy tryb życia
- Pomoc uchodźcom i Ukrainie
firmy mogą być zgłaszane wyłącznie przez organizacje pozarządowe. Z kolei w kategorii Wolontariat pracowniczy firmy i fundacje firm mogą zgłaszać się same.
Kategoria specjalna
W tym roku Kapituła nagrodzi również firmę w kategorii specjalnej „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych”, inspirowanej „Kartą zasad dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych”. Nagrodę otrzyma przedsiębiorstwo, które w najwyższym stopniu realizuje zasady w niej opublikowane. Kategoria ta ma na celu zebranie wzorcowych przykładów partnerstwa i pokazanie dobrych praktyk w tym zakresie. W tej kategorii firmy mogą być zgłaszane jedynie przez organizacje pozarządowe.
Udział w Konkursie jest bezpłatny. Wnioski konkursowe oraz regulamin można pobrać na stronie: dobroczyncaroku.pl. Aby nominować firmę do tytułu „Dobroczyńcy Roku” należy wypełnić odpowiedni dla danej kategorii formularz zgłoszeniowy na stronie generatorspoleczny.pl/dobroczynca-roku (zakładając wcześniej indywidualne konto) do 10 lutego do godz.13:00.
Każdy wniosek zostanie oceniony przez ekspertów i ekspertki, a spośród najwyżej ocenionych Kapituła Konkursu wyłoni laureatów. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele i przedstawicielki najważniejszych organizacji i instytucji związanych z rozwojem społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, UN Global Compact Polska, Forum Darczyńców, Business Centre Club, Pracodawców RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacji Lewiatan.
Statuetki zostaną wręczone na uroczystej gali 31 maja 2023.
Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Fundatorem Konkursu – Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa firma E&Y.
Patroni medialni: magazyn „Raport ESG” oraz portale: odpowiedzialnybiznes.pl, portal ngo.pl, RaportCSR.pl, oesg.pl, marketingnews.pl, niepełnosprawni.pl, NowyMarketing.pl, witrynawiejska.pl