Świąteczna atmosfera na Zagórzańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym

110417

Od wczesnego niedzielnego poranka (11 grudnia 2022r.),  w pięknej zimowej scenografii, przy stoiskach na placu targowym w Mszanie Dolnej pojawiali się pierwsi wystawcy – tak rozpoczynał się Zagórzański Jarmark Bożonarodzeniowy.

Przewidywania i prognozy pogody sprawdziły się; biały puch otulił cały świat, a jak zaczął sypać – to końca nie było widać… Nie wszyscy, którzy zgłosili się do udziału dotarli na miejsce. Żałujemy bardzo, ale rozumiemy, że warunki nie pozwoliły wyjechać z domu. Kto jednak przyszedł na mszański plac targowy mógł skorzystać z różności, które zapewniało każde ze świątecznych stanowisk.

A było ich ponad dwadzieścia – od stoisk ze stroikami, wianuszkami, bombkami, po drobniejsze dekoracyjne świąteczne ozdoby, ozdóbki, kartki świąteczne i zioła… Stroje góralskie, dodatki konfekcyjne ale i ciepłe skarpety również zapraszały do siebie.

Zapachami otulało nas stoisko ze świecami, nie zabrakło również pysznych smakołyków: pierniczków, ciasteczek, miodów, serów, a jak ktoś miał szczęście to i smalczyk udało mu się zakupić, choć szybko zniknął… Cieszymy się również, że poszerzyliśmy listę wystawców o nowe propozycje, tym bardziej, że nasze „nabytki” to są lokalni artyści, którzy na kiermasz przywieźli piękne bransoletki, ceramikę, kolorowe czapki i rękawiczki, rzeźbione na zamówienie obrazy, czy artystyczne fotografie przeniesione na płótno.

Prężnie działające Stowarzyszenie „Spod Ćwilina” przyjechało do Mszany Dolnej z całą ciężarówką rękodzieła!  Można było nabyć również książki lokalnej pisarki i poetki, Władysławy Anny Jamróz, a wszelkie publikacje turystyczne i promujące nasz region rozdawał Powiat Limanowski.

Kto był, nie żałuje – wyjście z domu w taką pogodę wymagało odwagi, ale atmosferę mieliśmy gorącą! Klimatyczne oświetlenie świąteczne zapewniła firma „Dropel”, kapela Kościelniaków ze Stowarzyszenia „Pod Cyrlom” oraz dzieci i młodzież z Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Halny” kolędowali bez miary, a Stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość” zorganizowało pierwszy Konkurs Potraw Wigilijnych. O godz. 14:00 odbyła się prezentacja potraw dla jury. W szranki stanęły cztery zespoły: KGW Olszówka, Klub „Senior +” z Mszany Dolnej, „Rysiowe” z Poręby Wielkiej oraz rodzina Woźniaków z Koniny.

Nie tylko smak zgłoszonych potraw był tutaj ważny; oceniana była również oprawa stołu oraz prezentacja dania i posiadana na temat tradycji zagórzańskich wiedza. A powołane do oceny jury to prawdziwi specjaliści i znawcy tematu: Katarzyna Ceklarz – dr etnologii, socjolog, specjalistka w tematyce zagórzańskiej, autorka wielu publikacji związanych z naszym regionem, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnograf, adiunkt z Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce , specjalistka od starych przepisów kulinarnych i receptur oraz Paweł Kołodziej zawodowy kucharz, współtwórca programów kulinarnych z Mikołajem Rejem, właściciel Pizzerii Szapo ba.

Decyzja wybrania najlepszego dania okazała się bardzo trudna; obrady trwały i trwały, nawet próby przyspieszenia werdyktu nic nie dały… Na szczęście głodnych wyników dokarmiali uczestnicy, więc każdy, kto w tym czasie pojawił się na Jarmarku, mógł posmakować konkursowych potraw. Ostatecznie pierwszą nagrodę zdobyła rodzina Woźniaków z Koniny; dwa równorzędne drugie miejsca przyznano Rysiom i Klubowi Senior+, a trzecie miejsce zawędrowało do KGW Olszówka. Trzeba jednak zaznaczyć, że o wynikach zadecydowały tak naprawdę szczegóły, ponieważ poziom prezentacji konkursowych był wysoki i  bardzo wyrównany. Nagrodzonym gratulowała Karolina Maria Zapała, Prezes Stowarzyszenia Kierunek Przyszłość, organizatorka konkursu.

Byli z nami:

– Danuta i Ewa Franczak

– Marzena Tromiczak

– Władysława Anna Jamróz

– Sznurkowe Perełki

– Anna Mrózek – Kotarska

– Alicja Krzanik

– Sabyart

– PSONI w Mszanie Dolnej

– Jolanta Klimek

– Rada Rodziców przy SP w Niedźwiedziu

– Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny

– Hafthan Konina

– Monika Kubik

– Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki

– Urszula Pajdzik

– Stowarzyszenie Spod Ćwilina

– Małgorzata Podgórni – Ficzkowska i Kazimierz Ficzkowski

– Zielona Szafka

– Flow4more Paulina Andrzejewska

– Madeline

– Ewa Różak

– Maria Knapczyk

– Andrzej Kubacki

– Sklep Zielarsko – Medyczny „Dziewanna”

– Powiat Limanowski

 

Wydarzenie zorganizowano w ramach budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny. Honorowy Patronat nad wydarzeniem sprawował Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

 

 

Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin

Fot. Justyna Myszor, Monika Kościelniak, Agnieszka Józefiak – Lewandowska

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!