Społeczny werdykt – jakie rozwiązania problemu ubóstwa energetycznego wybrali obywatele i obywatelki?

rprt

Podczas pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego zorganizowanego przez Fundację Stocznia szukano odpowiedzi na pytanie: „Jak przeciwdziałać problemowi ubóstwa energetycznego w Polsce?”. Zapraszamy do lektury raportu, w którym przedstawione są rozwiązania przegłosowane przez Panelistów i Panelistki.

6 grudnia w Centrum Nauki Kopernik odbyło się spotkanie prezentujące wyniki pierwszego ogólnopolskiego panelu obywatelskiego, przeprowadzonego w ramach projektu Narada obywatelska o kosztach energii.

Na sali, poza reprezentacją Panelistów i Panelistek, były też m.in. osoby ze świata polityki, organizacji pozarządowych, think-thanków, środowisk eksperckich i uniwersyteckich. Dotychczas informowaliśmy decydentów i decydentki o przebiegu całego procesu, zapraszaliśmy ich do jego śledzenia. Wczoraj mieli oni okazję wysłuchać obywatelskich rekomendacji i odnieść się do nich.

Podczas spotkania głos zabrali przedstawiciele i przedstawicielki większości partii politycznych: Lewicy, Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, Razem i Partii Zieloni oraz reprezentanci komisji i zespołów parlamentarnych, Sejmu i Senatu, jak również eksperci i ekspertki, którzy wspierali panel obywatelski i narady lokalne.

Wyniki ogólnopolskiego panelu obywatelskiego, czyli rekomendacje mające poparcie społeczne, powinny stać się ważnymi punktami w agendach – także tych politycznych. Takie zapowiedzi mogliśmy usłyszeć ze strony każdej partii, która przyjęła zaproszenie i uczestniczyła w podsumowaniu procesu. Niektórzy deklarowali, że mają część przegłosowanych rekomendacji w swoich programach, inni potwierdzali, że będą je uwzględniać w swoich planach.

Zobacz raport

Więcej informacji

Źródło: Informacja prasowa Fundacji Stocznia, organizatora Narady obywatelskiej o kosztach energii
naradaoenergii@stocznia.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!