„Zarzecze. Siedlisko idealne”

CL22d

Wśród kilkusetletnich dębów wiją się kręte ścieżki. W stawie, niczym w zwierciadle, odbijają się chmury. Nad całością założenia góruje klasycystyczna rezydencja z charakterystyczną rotundą w narożu. To Zarzecze…

Jego właścicielka, hrabina Magdalena z Dzieduszyckich Morska, stworzyła tutaj swoje miejsce na ziemi, dom, o który przez całe życie dbała, który upiększała i udoskonalała – siedlisko idealne. Finalnie powstało całe założenie składające się z pałacu, oranżerii, parku i ogrodu oraz zabudowań folwarcznych, a wszystko według jej zamysłu i planów.

Co pozostało w tym miejscu po minionych wiekach? Czy patrząc na artefakty z przeszłości, widzimy tylko budynki i stare drzewa, czy może część wielkiego i wspaniałego dziedzictwa związanego z historią i kulturą ziemiańską?

„Zarzecze. Siedlisko idealne” to tytuł przewodnika po założeniu pałacowo-parkowym, z którym przejść możemy po ścieżkach sprzed 200 lat, spacerować po angielskim parku, zagościć w pałacowych salach, w których czasem pada deszcz, a czasem świeci słońce, zobaczyć elementy pierwotnego wyposażenia rezydencji i poczuć ducha tego miejsca, przekonać się, jak wyglądało gospodarstwo hrabiny, poznać jej sąsiadów i bywalców jej domu.

Jak pisze Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, to przyjazny i użyteczny dla każdego Czytelnika przewodnik i zarazem mały samouczek krajoznawczy, który skłania do wędrówki po zabytkowych pozostałościach dawnych siedzib nieistniejących już majątków ziemskich. Uczy patrzenia na pamiątki przeszłości i szacunku wobec dokonań pokoleń. Centralne miejsce opowieści stanowią pałac w Zarzeczu oraz zasłużeni dla ogółu jego niezwykli twórcy i zarazem mieszkańcy, wybitni gospodarze, mecenasowie sztuki, opiekunowie i sąsiedzi wspólnoty wiejskiej.

Wizyta w Zarzeczu pokazuje nam, gdzie i w jaki sposób szukać własnej tożsamości kulturowej. Uczy nas szacunku do wspólnego dziedzictwa i pokazuje, jak ważna jest troska o nie. By spojrzeć na problem trochę szerzej, w przewodniku wskazano także inne miejsca (z okolicy bliższej i dalszej), które warto odwiedzić, szukając śladów po kulturze ziemiańskiej.

Zapraszamy na wędrówkę po siedlisku idealnym, razem z jego gospodynią – hrabiną Magdaleną z Dzieduszyckich Morską, gwarantując, że będzie to wędrówka pasjonująca i ciekawa, a w wielu miejscach zaskakująca. Spacer z przewodnikiem to propozycja dla każdego, kto chce spędzić wolny czas w aktywny sposób, przy okazji poznając nowe miejsca, postaci i historię.

Przewodnik można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej www.izbapamieci.org.pl

#edukacja, #kultura, #historia, #turystyka, #zwiedzanie, #podkarpackie, #podkarpacie, #Zarzecze, #Dzieduszyccy, #FundacjaPZU

____________________________________________________________________________

Dofinansowano z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Przewodnik powstał w ramach projektu Zarzecze. Siedlisko idealne, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” w partnerstwie z Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!