Naszą misją jest pokazanie prawdziwych historii współczesnych kobiet budujących społeczny kapitał wsi. Nie jest to jednak wizja wsi sielankowej ale prawdziwej, której motorem napędowym są kobiety.
One same rzadko dbają o swój wizerunek, umniejszając swoim dziełom. Najczęściej stoją na drugim planie jako ciche bohaterki lokalnych społeczności.
W ramach projektu NAWZAJEM.pl, na specjalnie przygotowanej stronie, prezentujemy portrety kobiet, mieszkanek polskich wsi, które powstawały poprzez osobiste spotkanie dziennikarek z bohaterkami. Efektem są teksty oparte na pogłębionych, szczerych, a nawet intymnych, wywiadach.
To mozaika stworzona przez opowiedziane kobiece historie. Tekstom towarzyszą portrety fotograficzne. To wielogłosowa opowieść kobiet, które każdego dnia łączą wiele ról: matek, żon, córek, przedsiębiorczyń, rolniczek, urzędniczek, sołtysek, animatorek życia lokalnego. Ciężko pracują. Codziennie udzielają bezinteresownej pomocy i wsparcia potrzebującym. Są zwyczajne w swojej niezwykłości i niesamowicie skromne.
Nasze bohaterki to spełnione osoby dzielące się swoimi refleksjami, dojrzałe i świadome swoich wyborów oraz popełnionych błędów, dbające o rozwój strażniczki tradycji.
Mamy nadzieję, że te historie będą źródłem inspiracji i motywacją do spojrzenia na siebie NAWZAJEM ciepłym, łagodnym wzrokiem.
To dopiero początek. Będziemy tę kobiecą opowieść rozwijać o sylwetki kolejnych, przepełnionych życiową mądrością bohaterek. Na stronie www.nawzajem.pl uruchomiliśmy formularz i za jego pośrednictwem można zgłaszać kolejne kandydatki.
Planujemy jeszcze silniejsze zaakcentowanie obecności kobiet w ich społecznościach. Pracujemy też nad inicjatywami rozwojowymi, wzmacniającymi, sieciującymi.
Bardzo zależy nam na łączeniu bohaterek, by mogły się inspirować i wspierać nawzajem.
Dlatego jeśli w Waszej okolicy działa bohaterka, która czyni dobro na rzecz lokalnej społeczności – napiszcie do nas.
Projekt jest realizowany przez Fundację Roll-na, dzięki wsparciu Magovox.
Fundacja Roll-na powstała w 2019 roku, by w różnych obszarach wspierać środowiska wiejskie: komunikować je ze sobą, budować pozytywny wizerunek mieszkańców wsi – osób wyjątkowych, przedsiębiorczych i kreatywnych, szczególnie kobiet – bohaterek lokalnych społeczności.
Zespól fundacji tworzą aktywistki, medioznawcy i eksperci działający na rzecz rozwoju wsi.
***