Czego boją się horrory: Jak kino grozy opowiada o współczesnej Ameryce?

Na stronę FWW - IKACT(2)

Ostatnia dekada to czas ponownego rozkwitu horroru. Młodzi twórcy, często pracujący w niezależnych studiach, sięgnęli po ten gatunek, aby pokazać Amerykę w nowatorski, przerażający i porywający sposób. Reżyserzy i reżyserki tacy jak Jordan Peele, Ana Lily Amirpour, Robert Eggers i Ari Aster łączą autorski, efektowny styl z wiarą w to, że horror może powiedzieć nam o rzeczywistości coś, czego być może sami boimy się w niej dostrzec.

„Czego boją się horrory” przybliży trwający właśnie w Hollywood renesans gatunku. Będziemy krążyć wokół „Uciekaj!” Peele’ego z 2017 roku – jednego z najważniejszych amerykańskich filmów dekady, który w wyjątkowy sposób połączył horror z namysłem nad stereotypami, rasizmem, klasą i obecnością przemocy w amerykańskiej kulturze. Kino Peele’ego otworzy nas na wątki afroamerykańskie we współczesnych horrorach i pozwoli zadać pytanie, dlaczego horror jest dzisiaj tak istotną przestrzenią rozmowy o dziedzictwie i przyszłości Ameryki?

Jak obrazy mogą stać się nośnikiem pamięci o rasistowskiej przeszłości? Co to jest „elevated horror” i dlaczego powinniśmy podchodzić ostrożnie do tego terminu? Czym jest horror feministyczny i po jest nam dzisiaj potrzebny? Jak horror może stać się metaforą sytuacji społecznej całego kraju? W trakcie spotkania spróbujemy odpowiedzieć na te i kilka innych pytań – gęsia skórka gwarantowana!

Wykład i rozmowę poprowadzi Sebastian Smoliński, juror w konkursie I Know America, amerykanista i krytyk filmowy.

Obejrzyj relację z wykładu.

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!