Mocny akcent na początek

1konfa

22 października odbędzie się I Konferencja Sołtysów Pomorza organizowana przez Stowarzyszenie Sołtysów Pomorza. Wydarzenie odbędzie się w Ośrodku Kultury, Sztuki i Bibliotece Publicznej w Cieplewie w Gminie Pruszcz Gdański.

Patronat honorowy nad imprezą objęli Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk oraz Starosta Powiatu Gdańskiego – Marian Cichon.

Wśród prelegentów znajdują się m.in. prof. Adam Bodnar, który wygłosi wykład otwierający na temat rozwoju demokracji na terenach wiejskich.

W spotkaniu również wezmą udział prelegenci, tacy jak Łukasz Ossowski, były Sołtys Rytla, który opowie o roli sołtysa w obliczu klęski żywiołowej, nawiązując do tragicznych wydarzeń z sierpnia 2017 roku w sołectwie Rytel.

Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego woj. Pomorskiego, opowie o sposobach współpracy Urzędu Marszałkowskiego z sołtysami.

Planowana jest również prelekcja Magdaleny Kołodziejczak, Wójciny Gminy Pruszcz Gdański, która opowie o transformacji wsi w ostatnich  latach na przykładzie Gminy Pruszcz Gdański.

Po prelekcjach przyjdzie czas na debatę o sołtysach i ich wyzwaniach a w niej udział wezmą Klara Malecka – członkini zarządu Fundacji Wspomagania Wsi, Szymon Osowski – Prezes Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Romanna Czułowska – Sołtyska Rytla, Magdalena Kołodziejczak, Wójcina Gminy Pruszcz Gdański oraz Michał Nowak – Sołtys Radunicy

Dla chętnych uczestników planowana jest również wycieczka objazdowa po kluczowych miejscach gminy.

W konferencji weźmie udział ok. 80 osób. Jest to spotkanie dedykowane w całości sołtyskom i sołtysom z województwa pomorskiego.

Rejestracja na Konferencję odbywa się przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie I Konferencja Sołtysów Pomorza.

Szczegóły również na:

https://www.facebook.com/SoltysiPomorza

***

Sołtysi Pomorza działają już pół roku!

 

Stowarzyszenie Sołtysi Pomorza powstało w marcu tego roku. Jest to organizacja zrzeszająca sołtyski, sołtysów i radnych sołeckich.

Działalność Stowarzyszenia opiera się na wiedzy i wieloletnim doświadczeniu jego członków, którzy pragną się nimi dzielić z innymi.

– Od początku istnienia Stowarzyszenia prezentujemy misję, która nam przyświeca i kreujemy wartości siłami własnymi i naszych partnerów. Chcemy zarazić tym innych, aby zainteresowali się dołączeniem do naszego Zespołu Sołtysów Pomorza – mówi Michał Nowak, Sołtys Radunicy a jednocześnie Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Pomorza.

Celem stowarzyszenia jest wspieranie sołtysów i członków rad sołeckich w ich działaniach.

– Tworzymy warunki do współpracy, podnoszenia kompetencji, do wymiany doświadczeń,  chcemy też ich ze sobą sieciować. Chcemy być Stowarzyszeniem, które daje wartość dla sołtysek, sołtysów i członków rad sołeckich, coś z czego będą mogli skorzystać –  mówi Michał Nowak.

Tak opowiada o genezie powstania Stowarzyszenia:

– Jesteśmy taką drużyną, do której zawsze można zadzwonić, zapytać się, czy poradzić. Wspieramy jak tylko możemy. Wiem, jako sołtys z wieloletnim stażem, że jest to bardzo ważne, bo sołtys często jest tego pozbawiony. A kto zrozumie sołtysa lepiej niż inny sołtys?

Dlatego powstało to Stowarzyszenie, żebyśmy mogli się poznawać i wzajemnie wspierać. Przed powołaniem Stowarzyszenia wszyscy mieliśmy ten sam cel. Pomimo dzielących nas odległości udało nam się spotkać i zdecydować o dalszej współpracy i przyszłości Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie powstało również po to, żeby się sformalizować, aby być konkretnym partnerem do rozmów i mieć możliwość pozyskiwania finansowania na różne działania. Sołectwa nie posiadają osobowości prawnej, dlatego same bezpośrednio nie mogą występować np. o dotacje.

– Najbliższym wydarzeniem, które organizujemy jest I Konferencja Sołtysów Pomorza. Odbędzie się już w październiku. Mamy również konkretne plany na następne miesiące – dodaje Michał Nowak.

 

Zapisy na stronie I Konferencja Sołtysów Pomorza

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!