Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich

WW - obrazek wyróżniający(16)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Wiejskich, który obchodzimy 15 października, rozpoczynamy na Witrynie Wiejskiej cykl artykułów prezentujących społeczne sylwetki kobiet – mieszkanek polskiej wsi. Będziemy pisać o członkiniach kół gospodyń wiejskich, liderkach stowarzyszeń, ochotniczych straży pożarnych i sołtyskach – o tych kobietach, które mają ważny wpływ na rozwój swoich wsi.

Współczesna mieszkanka wsi to serce domu i lokalnej społeczności, kobieta spełniona. To często menedżerka życia rodziny, ale też lokalnej społeczności. Kobieta wykształcona i dbająca o swój rozwój. Kobiety na polskiej wsi przyjmują rolę bizneswoman, animatorek lokalnej społeczności, które pamiętając o tradycji, wprowadzają nowoczesne działania. To kobiety budują współczesną wieś.

Od kilku lat możemy obserwować rozwój Kół Gospodyń Wiejskich. Młode pokolenie kobiet angażuje się w prace organizacji, ale też inicjuje powstawanie nowych. Reaktywowane są także te Koła Gospodyń Wiejskich, które niegdyś z powodu braku następczyń zawiesiły działalność. Liderki działań podążają za zmianami zachodzącymi na wsi. Nowoczesność, zrównoważony rozwój, tradycja, przedsiębiorczość, pasje, dbanie o lokalną społeczność i najbliższe otoczenie to główne cechy charakteryzujące działalność KGW. Wieś coraz częściej staje się celem życia również dla spragnionych spokoju mieszkańców miast.

Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich to coroczne święto obchodzone 15 października w celu podkreślenia kluczowej roli kobiet w rozwoju obszarów wiejskich, zabezpieczeniu potrzeb żywnościowych oraz ich walki z ubóstwem na świecie.

 

SYLWETKI KOBIET – MIESZKANEK POLSKIEJ WSI

 

Monika Dudek z Tenczynka w gminie Krzeszowice

 

Agnieszka Węgrzyn z Głogoczowa

 

Barbara Perczyńska z Krzczonowa

 

***

Redakcja Witryny Wiejskiej zaprasza i zachęca do udziału w projekcie W kole natury, który ma na celu wspólne działanie kobiet z kół gospodyń wiejskich na rzecz przyrody w swojej “małej ojczyźnie”.

Więcej informacji oraz rejestracja do projektu: https://wkolenatury.pl/

 

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!