20 lat Święta Drzewa

sdr

20 lat Święta Drzewa z M. Ostaszewską, M. Popławską i J. Owsiakiem.

W tym roku świętujemy 20-lecie Święta Drzewa, programu Klub Gaja, który angażuje społeczeństwo do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowania różnorodnych działań dla środowiska i klimatu. Dzięki zaangażowaniu ponad 780 tysięcy uczestników posadzono ponad 1 milion drzew i krzewów.

Ogólnopolska inauguracja 20. Święta Drzewa odbędzie się 10 października (poniedziałek) o godz. 12.00 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Klub Gaja wspólnie z partnerami, ambasadorkami programu – aktorkami: Mają Ostaszewską, Magdaleną Popławską, Dagmarą Bąk, Beatą Jewiarz oraz gościem specjalnym Jurkiem Owsiakiem z Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, posadzi drzewa i nagrodzi najaktywniejszych uczestników. Wydarzenie uświetni spektakl „Natura ludzka”.

Święto Drzewa, ustanowione przez Klub Gaja 10 października 2003 roku, na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju. Dzięki zaangażowaniu ponad 780 tysięcy uczestników programu posadzono ponad 1 milion drzew i krzewów, odkryto ponad 180 niezwykłych drzew ważnych dla społeczności – finalistów konkursu Drzewo Roku, zbudowano blisko 1800 budek dla m.in. ptaków, wiewiórek i zapylaczy, zebrano ponad 5700 ton makulatury – to 96 900 uratowanych drzew przed wycinką!

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, mówi:

Nie wiem jaka czeka nas przyszłość. Jestem jednak głęboko przekonany, że współpracując jesteśmy w stanie osiągać cele zdawałoby się nieosiągalne. Dlatego też wierzę głęboko we wspólne działanie na rzecz Ziemi, ludzi i zwierząt. Przez 20 lat Święta Drzewa zmieniał się świat i ludzie, ale nigdy nie zawiodła nas głęboka chęć pomagania, która tkwi w większości z nas. Teraz dalej. Następny milion drzew i tysiące uczestników. Planeta i przyszłe pokolenia oczekują tego od nas.

Pierwsze Święto Drzewa odbyło się w Bielsku-Białej 10 października 2003 roku. Klub Gaja posadził drzewa m.in. z Jurkiem Owsiakiem, założycielem i prezesem Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a do programu przyłączyło się ponad 1000 szkół z całego kraju. Od tego czasu Święto Drzewa organizują m.in. przedszkola, szkoły, biblioteki, placówki kultury, samorządy i firmy. Do programu przyłączyły się m.in. zakłady karne, parafie i związki wyznaniowe. Co roku Klub Gaja nagradza organizatorów lokalnych inicjatyw Święta Drzewa za ilość posadzonych drzew, kreatywność i współpracę. Każdy może dołączyć do Święta Drzewa, posadzić drzewo czy krzew i dopisać je do licznika na www.swietodrzewa.pl

Ogólnopolska inauguracja 20 edycji Święta Drzewa, 10 października (poniedziałek), godz. 12.00, Służewski Dom Kultury w Warszawie.

Wydarzenie rozpocznie się konferencją prasową z udziałem m.in.: Michała Olszewskiego, wiceprezydenta m.st. Warszawy; Jurka Owsiaka, prezesa Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy; Tomasza Gałki, prezesa Sustainable Beauty, dystrybutora marki Davines – partnera strategicznego 20. Święta Drzewa. Po konferencji razem z gośćmi, partnerami i ambasadorkami programu: Mają Ostaszewską, Magdaleną Popławską, Dagmarą Bąk posadzimy jarzęby pospolite. Uczestników zaprosimy na uroczystą galę przyznania nagród Czarodziejskiego Drzewa i Drzewa Roku, Certyfikatów i Podziękowań 20-lecia Święta Drzewa, którą poprowadzą Ewa Podolska, dziennikarka TOK FM i Jacek Bożek z Klubu Gaja. Wydarzenie zwieńczy spektakl „Natura ludzka”, w którym wystąpią Beata Jewiarz i Jakub Snochowski. To poetycka i wyjątkowa historia relacji człowieka z naturą, w której Leśmian jako czuły narrator przygląda się miłości, śmierci, przemijaniu i naturze. Inauguracja 20. Święta Drzewa objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Więcej informacji na www.swietodrzewa.pl

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!