Wszystkie twarze USA. Amerykanistyczne spotkanie w Krośnie

WW - obrazek wyróżniający(11)
Jeśli chcesz zacząć poznawać Amerykę od podszewki, najlepiej po prostu tam będąc, to wydarzenie jest dla Ciebie.

W roku szkolnym 2022/23 wystartowała XX edycja edukacyjnego konkursu I Know America, którą Fundacja Wspomagania Wsi organizuje wspólnie z Ambasadą USA w Warszawie, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW i Amerykańską Izbą Handlową w Polsce. Z tej okazji Fundacja przygotowała kilka jubileuszowych niespodzianek. Jedną z nich jest seria czterech spotkań amerykanistycznych zaplanowanych we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie.

Trzecie z rzędu spotkanie odbędzie się w Krośnie. Oto co organizatorzy przygotowali dla uczniów na najbliższym spotkaniu.

Inspirujący wykład

“Oto nowa twarz Ameryki” – takie hasło towarzyszyło okładce specjalnego numeru tygodnika Time z 1993 roku. Do czytelnika uśmiechała się piękna kobieta, której twarz została wygenerowana komputerowo z połączenia cech Amerykanów pochodzących z różnych zakątków świata. “Time” dał wyraz optymizmowi dekady – na przekór lękom związanym z imigracją i napięciami rasowymi, Ameryka miała zmierzać w stronę post-rasowego narodu, społeczeństwa równości i zgody.

30 lat później trudno o taki optymizm. Ruch Black Lives Matter i spory o “krytyczną teorię rasy” pokazują, że “linia koloru” pozostaje kluczowym podziałem Ameryki. Dlaczego tak jest?

Dr Ludmiła Janion, jurorka w konkursie I Know America oraz wykładowczyni w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, opowie o tym, jaką rolę w kształtowaniu się społeczeństwa i kultury USA odgrywa kategoria rasy. Czym jest rasa? Jakich słów używać, by o niej mówić? Dlaczego kwestie związane z kolorem skóry są nadal tak ważne w Stanach Zjednoczonych? A także – czym jest „krytyczna teoria rasy” i dlaczego w niektórych amerykańskich stanach zabrania się mówienia o niej w szkołach? O tym wszystkim dowiecie się z wykładu.

 

Przyjdź na wykład i dowiedz się, jak wyjechać na projekt do USA

W trakcie spotkania goście nie tylko będą mogli wysłuchać wykładu i porozmawiać z prelegentką, ale też dowiedzieć się, co Fundacja Wspomagania Wsi i Ambasada USA w Warszawie oferują dla młodzieży.

Po wykładzie i rozmowie opowiemy o XX edycji konkursu wiedzy o USA „I Know America”. W ramach konkursu do wygrania jest wyjazd na miesięczny program Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship sponsorowany przez Departament Stanu USA, miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie oraz trzy indeksy na studia pierwszego stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Dowiecie się również o programie FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program. Jest to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. W ramach programu polscy uczniowie mogą spędzić rok w amerykańskim liceum.

Na spotkaniu poznacie organizatorów i absolwentów konkursu I Know America oraz programu wymiany młodzieży FLEX. Opowiemy o tych inicjatywach i doradzimy, co zrobić, żeby dzięki nim wyjechać do USA nawet na cały rok szkolny.

Organizatorzy

Wydarzenie organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie w ramach projektu I Know America Comes to Town sfinansowanego przez Ambasadę USA w Warszawie.

Autor: Jędrek Godlewski
O autorze: W Fundacji Wspomagania Wsi od 2017 r. Koordynator i twórca programów wspierających młodzież na wsi w stawianiu pierwszych kroków w działaniach społecznych i w rozwijaniu wiedzy o USA. Redaktor Witryny Wiejskiej odpowiedzialny także za oprawę wizualną serwisu. Absolwent Instytutu Anglistyki oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!