Wszystkie twarze USA. Amerykanistyczne spotkanie w Krośnie

WW - obrazek wyróżniający(11)
Jeśli chcesz zacząć poznawać Amerykę od podszewki, najlepiej po prostu tam będąc, to wydarzenie jest dla Ciebie. Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich na spotkanie amerykanistyczne w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie 30 września 2022 r. o godz. 11.

 

W roku szkolnym 2022/23 wystartowała XX edycja edukacyjnego konkursu I Know America, którą Fundacja Wspomagania Wsi organizuje wspólnie z Ambasadą USA w Warszawie, Ośrodkiem Studiów Amerykańskich UW i Amerykańską Izbą Handlową w Polsce. Z tej okazji Fundacja przygotowała kilka jubileuszowych niespodzianek. Jedną z nich jest seria czterech spotkań amerykanistycznych zaplanowanych we współpracy z Ambasadą USA w Warszawie.

Trzecie z rzędu spotkanie odbędzie się w Krośnie. Oto co organizatorzy przygotowali dla uczniów na najbliższym spotkaniu.

 

Inspirujący wykład

“Oto nowa twarz Ameryki” – takie hasło towarzyszyło okładce specjalnego numeru tygodnika Time z 1993 roku. Do czytelnika uśmiechała się piękna kobieta, której twarz została wygenerowana komputerowo z połączenia cech Amerykanów pochodzących z różnych zakątków świata. “Time” dał wyraz optymizmowi dekady – na przekór lękom związanym z imigracją i napięciami rasowymi, Ameryka miała zmierzać w stronę post-rasowego narodu, społeczeństwa równości i zgody.

30 lat później trudno o taki optymizm. Ruch Black Lives Matter i spory o “krytyczną teorię rasy” pokazują, że “linia koloru” pozostaje kluczowym podziałem Ameryki. Dlaczego tak jest?

Dr Ludmiła Janion, jurorka w konkursie I Know America oraz wykładowczyni w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, opowie o tym, jaką rolę w kształtowaniu się społeczeństwa i kultury USA odgrywa kategoria rasy. Czym jest rasa? Jakich słów używać, by o niej mówić? Dlaczego kwestie związane z kolorem skóry są nadal tak ważne w Stanach Zjednoczonych? A także – czym jest „krytyczna teoria rasy” i dlaczego w niektórych amerykańskich stanach zabrania się mówienia o niej w szkołach? O tym wszystkim dowiecie się na piątkowym wykładzie.

 

Przyjdź na wykład i dowiedz się, jak wyjechać na projekt do USA

W trakcie spotkania goście nie tylko będą mogli wysłuchać wykładu i porozmawiać z prelegentką, ale też dowiedzieć się, co Fundacja Wspomagania Wsi i Ambasada USA w Warszawie oferują dla młodzieży.

Po wykładzie i rozmowie opowiemy o XX edycji konkursu wiedzy o USA „I Know America”. W ramach konkursu do wygrania jest wyjazd na miesięczny program Benjamin Franklin Transatlantic Fellowship sponsorowany przez Departament Stanu USA, miesięczny staż w Amerykańskiej Izbie Handlowej w Warszawie oraz trzy indeksy na studia pierwszego stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.

Dowiecie się również o programie FLEX, czyli Future Leaders Exchange Program. Jest to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA, program wymiany dla uczniów szkół średnich. W ramach programu polscy uczniowie mogą spędzić rok w amerykańskim liceum.

Na spotkaniu poznacie organizatorów i absolwentów konkursu I Know America oraz programu wymiany młodzieży FLEX. Opowiemy o tych inicjatywach i doradzimy, co zrobić, żeby dzięki nim wyjechać do USA nawet na cały rok szkolny.

 

Gdzie i kiedy

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich, a w szczególności dla uczniów i uczennic szkół średnich.

Spotkanie odbędzie się 30.09.2022 r. w Biurze Wystaw Artystycznych  (ul. Wojciecha Roberta Portiusa 4 w Krośnie) w godzinach 11 – 13.

 

Zapisy

Osoby, które chcą przyjść na spotkanie prosimy o dołączenie do wydarzenia na Facebooku.

 

Organizatorzy

Wydarzenie organizuje Fundacja Wspomagania Wsi we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Krosnie w ramach projektu I Know America Comes to Town sfinansowanego przez Ambasadę USA w Warszawie.

Autor: Jędrek Godlewski
O autorze: W Fundacji Wspomagania Wsi od 2017 r. Koordynator i twórca programów wspierających młodzież na wsi w stawianiu pierwszych kroków w działaniach społecznych i w rozwijaniu wiedzy o USA. Redaktor Witryny Wiejskiej odpowiedzialny także za oprawę wizualną serwisu. Absolwent Instytutu Anglistyki oraz Ośrodka Studiów Amerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!