Wszyscy widzimy, jak ceny żywności i innych produktów idą w górę. Martwimy się także o koszty energii, paliwa, ogrzania domu w zimie. Czy można się jakoś przygotować do przetrwania ciężkich czasów? Gdzie szukać dobrych wieści?
Czy energia może być tańsza? Polecamy teksty i rozmowy z użytkownikami rozwiązań mających na celu obniżenie kosztów prądu i ciepła. Ich doświadczenia i porady mogą być cenną wskazówką dla osób rozważających ich instalację.
Dobre sposoby na oszczędzanie wody prezentuje w swoim tekście Anna Radziejowska, która również wyjaśnia dlaczego mniej znaczy lepiej oraz prezentuje sposoby na ciekawą edukację ekologiczną w gminie.
Jak prowadzić gospodarstwo samowystarczalne opowiada w rozmowie z Przemkiem Chrzanowskim Arkadiusz Pstrong, gospodarz Toskanii Kociewskiej.
O tym, skąd bierze się inflacja, mówi w bardzo przystępny sposób Agata Szadyn-Tymicka, trenerka edukacji finansowej współpracująca z Fundacją Wspomagania Wsi.
Jak gospodarować budżetem domowym w czasach wysokiej inflacji dowiecie się z webinaru ekspertki planowania finansowego Sandry Martynów. Webinar odbył się niedawno w ramach fundacyjnego programu edukacji finansowej.
Oferujemy także poradniki Iwony Raszei-Ossowskiej dotyczące pomocy w postaci dotacji, pożyczek, ulg w modernizacji infrastruktury oraz wsparcia socjalnego (rekompensat, zasiłków).
Jako społeczność mamy znane od dawna umiejętności przetrwania chudych czasów; wystarczy sięgnąć do doświadczenia naszych babć.
Każdy kryzys wyzwala nieznane na co dzień pokłady naszej wewnętrznej energii i kreatywności. Przyspiesza także w skali globalnej zmiany technologiczne i poszukiwanie nowych rozwiązań. Jedno jest pewne – na wsi łatwiej przetrwać trudne czasy ze względu na zaradność, odporność i sąsiedzką solidarność jej mieszkańców.
Pełna lista tekstów dostępna jest tutaj.