Jacy są i jacy będą seniorzy i seniorki za 15 lat?

grafika-962x541-1

Wiesz, że za 15 lat w wiek emerytalny będą wchodzić kolejne roczniki pokolenia X, a najstarsi millenialsi urodzeni w latach 80 mierzyć się będą z bliską perspektywą nowej fazy życia? 

Dynamika współcześnie zachodzących zmian wskazuje, że otoczenie technologiczne i towarzyszące mu zjawiska społeczne, kulturowe oraz ekonomiczne tworzyć będą zmieniające się w czasie środowisko. Jacy zatem za 15 lat będą seniorki i seniorzy w Polsce? Jakie będą ich relacje z resztą społeczeństwa, z innymi pokoleniami? Czy i jak zmieni się sposób doświadczania i postrzegania starości? O tym przeczytasz w raporcie “Seniorzy w Akcji – teraz i za 15 lat”!

 

W raporcie poruszyliśmy m.in. następujące tematy:

  • Jacy za 15 lat będą seniorzy i seniorki w Polsce?
  • Dlaczego i w jaki sposób seniorzy angażują się w działania społeczne?
  • Jaką wartość do szybko zmieniającego się świata będą wnosić w nieodległej przyszłości starsi i najstarsi dorośli?
  • Jak mówić o ludziach z najstarszych grup wiekowych, aby nie ograniczać czy wyłączać z reszty “sprawnie funkcjonującego” społeczeństwa? Silver, a może starszy dorosły?
  • Jak starsi dorośli odnajdą się na rynku pracy i jak będzie przebiegała wzajemna współpraca pracowników w różnym wieku?
  • Czy uda nam się zażegnać dyskryminację, ageizm i nierówności czy raczej ulegną wzmocnieniu?
  • Jak będzie wyglądać życie seksulalne seniorów? Czy to temat tabu?
  • Jak będzie wyglądać sytuacja mieszkaniowa  – czy w przypadku prowadzenia jednoosobowego gospodarstwa domowego będziemy woleli szukać współlokatorów czy może zamieszkać z rodziną?

 

Dlaczego stworzyliśmy ten raport?

Zainspirowani 15-leciem konkursu “Seniorzy w Akcji” postanowiliśmy przeprowadzić jego ewaluację. Zebraliśmy analizy i wynikające z nich wnioski, którymi teraz chcemy się podzielić.

Jubileusz to jednocześnie dobra okazja, aby spróbować spojrzeć w przyszłość i poszukać odpowiedzi na to, z jakimi wyzwaniami społecznymi i kulturowymi przyjdzie nam się mierzyć w kolejnych 15 latach.

 

Głos ekspertów

Przeprowadziliśmy badanie trendów kulturowych, które mogą wpływać na sytuację osób starszych w Polsce i sposób przeżywania przez nie wieku dojrzałego oraz poprosiliśmy ekspertów specjalizujących się w tematyce senioralnej o podzielenie się z nami refleksją na temat tego, jacy będą polska seniorka i polski senior za 15 lat.

Na łamach raportu swoimi opiniami podzielili się: Edwin Bendyk Katarzyna Bieniek Agnieszka Labus Aleksandra Laudańska Magdalena Rosochacka-Gmitrzak Marcel Andino Velez.

 

Jak widzą przyszłość seniorów?

“W przyszłości jeszcze rzadziej będziemy funkcjonować w związkach trwających do grobowej deski, prognozowany jest wzrost odsetka rozwodów, mniej będzie dorosłych dzieci, które będą w stanie podejmować trud opieki czy wspierania starych rodziców. Tu widzę wielki potencjał właśnie grup rówieśniczych, nazywanych przez socjologów kazusem Friends, nawiązującym do tytułu popularnego serialu. Zatem rozwiązania cohousingowe jako wizja raczej niespokojnej niż spokojnej starości, to jest to!”

Magdalena Rosochacka-Gmitrzak

 

“Zaniknie podział na etapy życia, przejście na emeryturę nie będzie cezurą, emerytura taka, jaką znamy, czyli koniec pracy i lata pobierania pieniędzy z ZUS-u, nie będzie czymś powszechnym (o ile w ogóle   możliwym – prawdopodobnie przejdziemy na emerytury obywatelskie, ale raczej nie w ciągu 15 lat). Po pierwsze mało kto będzie mógł wyżyć z emerytury, po drugie stanie się naturalne, że uczymy się, rozwijamy i pozostajemy aktywni przez całe życie. Świat będzie dawał tyle możliwości różnych doświadczeń, że mało kto zechce z tego rezygnować.”

Aleksandra Laudańska

 

Zapraszamy do zapoznania się z raportem “Seniorzy w Akcji – teraz i za 15 lat”.

Konkurs „Seniorzy w akcji” realizowany jest przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” w ramach Programu „Uniwersytety Trzeciego Wieku – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!