Sieć Najciekawszych Wsi – warto odwiedzić

SNW

Planując wyjazd na wakacje lub szukając atrakcyjnego miejsca na jednodniowy wypad, warto odwiedzić wsie zrzeszone w Sieci Najciekawszych Wsi.

SNW to kilkadziesiąt miejscowości wyróżniających się  bogatą historią, harmonijnym krajobrazem, rytmem i regularnością wiejskiej architektury.

To również możliwość wzięcia udziału w lokalnych świętach, odpustach, festiwalach i zabawach i poznania ciekawych ludzi – mieszkańców zaangażowanych w tworzenie najciekawszych wsi.

 

Mapa Najciekawszych Wsi


Mapa najciekawszych wsi. źródło: http://siecnajciekawszychwsi.pl/

Co warto wiedzieć przed wizytą?

Wejście do niektórych z tych miejsc jest biletowane, ale są też dni, kiedy można je odwiedzić za darmo. Warto wiedzieć, że niektóre wydarzenia odbywają się tylko raz w roku np. uroczystości odpustowe św. Jacka w Kamieniu Śląskim (woj. śląskie). Na stronie sieci, klikając w zakładki miejscowości znajdziemy opisy, a w niektórych przypadkach informatory z trasami zwiedzania.

Co warto zobaczyć?

Każda z miejscowości zrzeszonych w sieci jest warta odwiedzenia.

Jadąc nad Morze Bałtyckie i będąc w okolicach Słupska, koniecznie zajrzyj do Swołowa i Łącka. Znajdziesz się w Krainie w Kratę, z zabytkowymi owalnymi placami, niezwykłej urody budynkami o konstrukcji szachulcowej.

Foto źródło: Rzecz o dziedzictwie na wsi

W Swołowie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Jest to jedno z najciekawszych muzeów wsi w Polsce. Warto zostać tam na dłużej i zamieszkać w jednej z kwater agroturystycznych. Muzeum w Swołowie oraz Gmina Słupsk wspólnie organizują wydarzenia, m.in. Babie Lato – Święto Miodu i Nalewek, Na Świętego Marcina Najlepsza Pomorska Gęsina, Święto Ziół na Matki Boskiej Zielnej.

Foto źródło: Rzecz o dziedzictwie na wsi

Będąc na Kaszubach, wpadnij do Gniewina. Oprócz bogatej historii, znajdziesz tam najnowocześniejsze obiekty sportowe, stanowiące raj dla piłkarzy. To tam reprezentacja Hiszpanii spędziła kilka tygodni w czasie Euro 2012.
Z kolei na Śląsku punktem obowiązkowym będzie Kamień Śląski i Istebna. Kamień Śląski jest znakomitym przykładem efektów pracy nad rozwojem obszarów wiejskich za pomocą metody „odnowa wsi”. W centrum wsi zagospodarowano i urządzono plac spotkań wiejskich, tuż obok znajduje się Sanktuarium św. Jacka, pole golfowe, tor wyścigowy. W ciągu roku odbywa się we wsi wiele imprez oraz wydarzeń kulturalnych. Wieś zdobyła liczne nagrody oraz wyróżnienia, w tym Europejską Nagrodę Odnowy Wsi.

Kamień Śląski – Izba tradycji. fot. Zbigniew Kawa.

W Istebnej spotkasz się z góralami, będziesz miał okazję nacieszyć się widokami i przyrodą. Warto wybrać się na cykliczne wydarzenie – mieszanie owiec i Jarmark Pasterski, w czasie których skosztujesz tradycyjnego jedzenia oraz serów.
W Jemielnicy, na Opolszczyźnie zapoznasz się z dziedzictwem cystersów i zobaczysz we wsi zachowany od czasów średniowiecza układ przestrzenny.
W Masłomęczu w woj. lubelskim, tuż przy granicy z Ukrainą, koniecznie trzeba odwiedzić Wioskę Gotów. W miejscowości tej od kilkudziesięciu lat prowadzono badania archeologiczne. Odkrycia udostępniono dla turystów. W zrekonstruowanej wiosce sprzed blisko dwóch tysięcy lat znajdują się m.in. zagroda garncarza, chata wojownika. Po skansenie oprowadzają przewodnicy.

Czy do Sieci Najciekawszych Wsi można się zapisać?

To tylko niektóre spośród licznych miejscowości zaprezentowanych na stronie. Dobra wiadomość jest też taka, że do Sieci Najciekawszych Wsi można dołączyć, jeśli tylko Twoja miejscowość wyróżnia się czymś szczególnym i dodatkowo posiada zasoby dziedzictwa kulturowego, np. tradycyjny sposób pracy, uprawy roli, silną tożsamość, wiejską architekturę, niezmącony układ przestrzenny, to warto ją zgłosić do Sieci Najciekawszych Wsi. Lista miejscowości pozostaje otwarta, a SNW prowadzona jest w ramach Polskiej Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi (www.psorw.pl) przez Stowarzyszenie Polska Sieć Odnowy i Rozwoju Wsi

Zobacz także:

http://wioskitematyczne.pl/
http://garncarskawioska.pl/
https://wioska-tematyczna.pl/
https://odpoczywajnawsi.pl/

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!