Sołtysi Pomorza wkraczają do akcji!

SOLPOMzaja

W województwie pomorskim powstała nowa organizacja zrzeszająca sołtysów i radnych sołeckich. Stowarzyszenie Sołtysi Pomorza, bo o nich mowa, wystartowali w marcu tego roku i od razu zabrali się do pracy, planując szerokie działania na terenie całego województwa.

Misją nowej organizacji jest wspieranie sołtysów pomorza, tworzenie im warunków do współpracy, wymiany doświadczeń i podnoszenia kompetencji. Jej działalność oparta jest na wiedzy i doświadczeniu członków stowarzyszenia oraz osobach, które kibicują wspólnemu projektowi.

Mają wieloletnie doświadczenie w pełnieniu roli sołtysów i sołtysek i chcą się tym doświadczeniem dzielić.

– Każdy z nas kiedyś zaczynał i sam przebijał się przez meandry urzędowe – mówi Łukasz Ossowski, były sołtys Rytla i członek Stowarzyszenia – Wiemy też jak ważne, zwłaszcza na początku drogi jest wzajemne wsparcie, na które nie zawsze możemy liczyć w swoim najbliższym otoczeniu. Nasze małe ojczyzny są przeróżne, a sołtysi często niedoceniani. Naszymi działaniami, pokazujemy, że można i trzeba inaczej.

Stowarzyszenie Sołtysów Pomorza zamierza organizować szkolenia, warsztaty i konferencje, promuje sylwetki aktywnych sołtysów oraz najlepsze sołeckie inicjatywy województwa pomorskiego. W planach mają też rozwijanie działań wspierających m.in. w postaci pomocy prawnej dla sołtysów i rad sołeckich.

Stowarzyszenie Sołtysi Pomorza zaprasza do współpracy wszystkich sołtysów i radnych sołeckich, a także osoby, które rozważają startowanie w wyborach na sołtysa. To bardzo ciekawie zapowiadająca się inicjatywa, której mocno kibicujemy!

***

Przemysław Chrzanowski, Witryna Wiejska: Dlaczego chcecie działać razem? Czy to kwestia większej siły przebicia?


Michał Nowak.

Michał Nowak, sołtys Radunicy, prezes Stowarzyszenia Sołtysi Pomorza: – Każde z nas aktywnie działa w swoich regionach. Mamy różne zainteresowania i doświadczenia, dzięki temu działając razem możemy zrobić jeszcze więcej. Prężnie działająca i rozwijająca się organizacja jest atrakcyjnym partnerem do rozmów i współpracy. Sformalizowanie rozszerza też wachlarz możliwości finansowania projektów. W ten sposób, będziemy sprawniej osiągać stawiane przed sobą cele. Współpraca to podstawa.

Co Was natchnęło do tego, by ze sobą współdziałać? W jakich okolicznościach narodziła się ta idea?

– Potrzeba wspólnego działania na terenie województwa kształtowała się w naszych głowach od dłuższego czasu. Na terenie naszego województwa brakowało takiej organizacji, więc postanowiliśmy wspólnie powołać stowarzyszenie i wypracować kierunki jego rozwoju.

Czy macie już konkretne plany na najbliższy czas?

– Planujemy organizację konferencji dla sołtysów i członków rad sołeckich w październiku w gminie Pruszcz Gdański. O szczegółach będziemy informować w mediach społecznościowych. Równolegle pracujemy nad paroma projektami i rozwijaniem sieci naszych kontaktów.

Jakie sołeckie inicjatywy chcecie promować?

– Poprzez promowanie dobrych inicjatyw chcemy inspirować kolejnych lokalnych działaczy. Każda inicjatywa, która pozytywnie wpływa na rozwój i poprawę życia mieszkańców zasługuje na rozgłos. Nie będziemy też unikać tematów trudniejszych czy mniej popularnych. Każdego, kto będzie chciał się podzielić swoimi doświadczeniami, wartościami czy po prostu ciekawą historią, zapraszamy do kontaktu. Razem możemy więcej!

 

Informacje o działaniach Stowarzyszenia Sołtysów Pomorza można śledzić na stronie https://fb.me/SoltysiPomorza, lub kontaktować się bezpośrednio za pośrednictwem adresu mailowego SoltysiPomorza@gmail.com.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!