Platforma eDWIN będzie dostępna od 3 czerwca

edwin
Nowa platforma doradcza eDWIN („Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”), która ułatwi codzienną pracę rolników na polu oraz przyczyni się do poprawy jakości produkowanej żywności, zostanie udostępniona dla wszystkich chętnych w piątek, 3 czerwca. Dzięki niej rolnicy będą szybko otrzymywali ostrzeżenia między innymi o szkodnikach, zagrożeniach na polu lub załamaniach pogody.

– Udostępnienie platformy doradczej eDWIN znacząco przyczyni się do ułatwienia codziennej pracy rolników na polu. Możliwości, które oferuje platforma eDWIN sprawią, że rolnicy będą mogli podejmować jeszcze skuteczniejsze decyzje dotyczące między innymi terminów wykonywania oprysków oraz ilości stosowanych środków ochrony roślin – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

I dodaje: – Dzisiejszy świat opiera się na stałym postępie technologicznym oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. To samo dotyczy także rolnictwa. Nowoczesne rolnictwo wymaga korzystania z innowacyjnych technologii. Tylko w taki sposób wielkopolskie oraz polskie rolnictwo może stale się rozwijać.Pomysłodawcą utworzenia platformy eDWIN był Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Platforma jest całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych na komputerach oraz jako aplikacja na urządzeniach mobilnych. Z platformy mogą korzystać zarówno rolnicy, jak i pozostałe osoby zainteresowane jej możliwościami.
 

Ostrzeżenia przed zagrożeniami na polu

Platforma doradcza eDWIN to cztery elektroniczne usługi, z których najważniejsza to „Wirtualne gospodarstwo”. Umożliwia ona pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów.

W ramach tej usługi rolnicy mogą ewidencjonować swoją pracę oraz układać plany ochrony roślin. Ponadto, aplikacja dostarcza powiadomienia dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu oraz ułatwia kontakt z doradcą rolniczym.

Wirtualne gospodarstwo pokaże najważniejsze informacje dotyczące gospodarstwa

– Wirtualne gospodarstwo jest również wsparciem dla rolników w zakresie podejmowania decyzji o ilości oraz terminie stosowania środków ochrony roślin. Co istotne, eDWIN wpisuje się w unijną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska i żywności nadmiernie stosowanymi środkami do zwalczania chorób i szkodników – tłumaczy Jacek Sommerfeld.

Żeby w pełni korzystać z możliwości e-usługi „Wirtualne gospodarstwo” rolnik musi się zarejestrować oraz dokonać wyboru swoich pól w usłudze.

 

Informacje o załamaniach pogody

Druga usługa, która jednocześnie jest ściśle powiązana z „Wirtualnym gospodarstwem” to „Udostępnianie danych meteorologicznych”. Dzięki niej rolnicy mają dostęp do danych z około 600 stacji meteorologicznych w całej Polsce, które zbierają informacje o aktualnym stanie pogody. Każda stacja na bieżąco monitoruje między innymi temperaturę, wilgotność powietrza, sumę i intensywność opadów deszczu, ciśnienie atmosferyczne oraz prędkość i kierunek wiatru.

– Dokładne informacje dotyczące danych meteorologicznych są szczególnie istotne w codziennej pracy na polu. Dlatego też jednym z kluczowych zadań w ramach tworzenia platformy eDWIN było zapewnienie rolnikom dostępu do dokładnych informacji na temat stanu pogody w danym miejscu – wyjaśnia Jacek Sommerfeld.

Ponadto, dane ze stacji meteorologicznych pozwalają na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik może podjąć decyzję na przykład o terminie wysiewu konkretnej rośliny.

 

W sierpniu dwie kolejne usługi

Pozostałe dwie usługi, które będą dostępne w platformie eDWIN, to „Śledzenie pochodzenia produktów” oraz „Raportowanie zagrożeń”. Zostaną one udostępnione użytkownikom w sierpniu tego roku. Z usługi „Śledzenie pochodzenia produktów” będą mogli korzystać zarówno rolnicy, jak i konsumenci, czyli w praktyce każdy z nas. Pozwoli ona producentom na wprowadzenie do rejestru informacji o pochodzeniu produktu, z którymi mogą zapoznać się konsumenci.

– Możliwości tej usługi mogą docenić między innymi osoby, dla których istotne są informacje o pochodzeniu danego produktu oraz wybieranie artykułów ze sprawdzonego źródła – tłumaczy Jacek Sommerfeld.

Natomiast usługa „Raportowanie zagrożeń” będzie przeznaczona dla instytucji odpowiedzialnych za ochronę roślin oraz instytucji naukowych. Dzięki niej możliwe będzie generowanie raportów z systemu monitoringu zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie czy ogrodnictwie.

Oficjalna premiera platformy doradczej eDWIN odbędzie się podczas Krajowych Dni Pola Poświętne 2022 w dniach 11-13 czerwca. Wcześniej, w dniach 4-5 czerwca zaplanowana jest prapremiera podczas targów w Sielinku organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Trzyletnie prace dobiegają końca

Platforma doradcza eDWIN powstała w ramach projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”. Prace nad platformą trwały od czerwca 2019 roku i uczestniczyło w nich 19 partnerów z całej Polski, w tym wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe oraz Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy.

Całkowita wartość projektu wynosiła aż 20 902 508,02 zł, z czego ze środków europejskich pochodziło 17 689 792,53 zł, zaś resztę stanowiły środki z budżetu państwa. eDWIN był pierwszym projektem z zakresu rolnictwa, finansowanym w ramach programu Polska Cyfrowa.

We wrześniu 2021 roku, podczas VI Forum Inteligentnego Rozwoju w Toruniu, projekt eDWIN został nagrodzony Polską Nagrodą Inteligentnego Rozwoju w kategorii „Innowacyjna digitalizacja i udostępnianie danych”.

Przejdź na Platformę doradczą eDWIN

Źródło: https://www.edwin.gov.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!