Dereń wśród największych odkryć roku

deren

Najpopularniejszymi superowocami są borówki, truskawki, porzeczki, maliny, aronia i jej przetwory. Top3 mniej znanych owoców uprawianych w naszym kraju, które Polacy chcielibyśmy spróbować w tym roku, tworzy: jagoda kamczacka, polskie minikiwi oraz produkty z rokitnika. Tuż obok nich znalazł się dereń jadalny. Chęć spróbowania jego przetworów zadeklarowało ponad 3,5 mln konsumentów, tj. co dziewiąty Polak (11%).

Zainteresowanie spróbowaniem mniej znanych gatunków jest bardzo wysokie. Deklaracje sięgają 71%, czyli prawie ¾ konsumentów chciałby spróbować kolejnych polskich superowoców.

Nie dziwi zainteresowanie dereniem. Dereń jadalny zasługuje na szersze zainteresowanie ze strony plantatorów oraz działkowców. Owoce charakteryzują się zawartością cennych substancji bioaktywnych takich jak antocyjany, witaminy i irydoidy. Różnorodność wykorzystania owoców umożliwia urozmaicenie i poprawę zdrowotności współczesnej żywności. Produkty z derenia jadalnego takie jak soki, syropy, dżemy, nalewki, pestil oraz kandyz są innowacyjne, a przez to poszukiwane przez konsumentów – mówi dr hab. Iwona Szot, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Producenci i działkowcy powinni wiedzieć, że pielęgnacja tych roślin nie jest kłopotliwa i pracochłonna. Dereń jadalny nie ma specyficznych wymagań co do stanowiska. Może być z powodzeniem uprawiany na terenie całej Polski. Przy wyborze wysokiej jakości materiału szkółkarskiego, jakimi są drzewka uszlachetniane, można oczekiwać corocznych plonów już od drugiego roku po posadzeniu. Są to rośliny długowieczne i z każdym rokiem zwiększające intensywność plonowania.
Warto zastanowić się nad wyborem odmiany, gdyż dzięki intensywnej hodowli, różnią się one wyglądem owoców oraz terminem i długością ich dojrzewania. Dereń jadalny wymaga zapylenia krzyżowego, więc powinno się sadzić przynajmniej dwie odmiany. Poszczególne odmiany dojrzewają od połowy lipca do końca października, zatem dobierając odpowiednie odmiany można mieć dostęp do świeżych owoców przez ponad trzy miesiące. W zależności od cech jakościowych owoców można wybrać odmiany typowo deserowe, o dużych słodko-kwaśnych owocach, których masa przekracza 7 g, dojrzewające przez długi okres czasu. Natomiast do przetwórstwa wybiera się odmiany o owocach z ciemnym zabarwieniem skórki, o małej pestce i o jak najkrótszym okresie dojrzewania.
Źródło: Informacja prasowa
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!