Rusza zbiórka podpisów pod petycją o zakaz hodowli zwierząt na futro w całej UE

kla3

18 maja rozpoczyna się zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Fur Free Europe, której celem jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt na futro, a także zakazu importu i handlu futrami i produktami zawierającymi futro naturalne w całej Unii Europejskiej. Potrzebny jest przynajmniej milion podpisów pod petycją, aby wniosek został rozpatrzony przez Komisję Europejską.

Jak podkreślają aktywiści Stowarzyszenia Otwarte Klatki, inicjatywa Fur Free Europe to kluczowy moment w historii walki o zakaz hodowli zwierząt na futro:

  • przemysł futrzarski stoi w obliczu poważnego kryzysu zdrowia zwierząt z powodu COVID-19; również gospodarczo sektor ten jest w pogłębiającym się od lat kryzysie;

  • w 2021 roku 12 krajów UE wezwało Komisję Europejską do zbadania możliwości wprowadzenia stałego zakazu hodowli zwierząt futerkowych w UE i przedstawienia propozycji legislacyjnej, która pozwoliłaby osiągnąć ten cel;

  • Komisja Europejska włączyła zwierzęta futerkowe w zakres rewizji przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, co jest okazją do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Europa odchodzi od futer już od wielu lat – zakaz hodowli zwierząt na futro obowiązuje m.in. w Holandii, Słowacji, Czechach, Francji, Norwegii, Włoszech, Estonii, Irlandii czy Chorwacji. Łącznie już prawie 20 państw wprowadziło zakaz, a kilka kolejnych wprowadziło bardziej restrykcyjne zapisy prawne związane z hodowlą zwierząt (np. ograniczając ją do jednego gatunku lub podnosząc wymogi dot. warunków utrzymywania zwierząt do tego stopnia, że hodowla przestała się opłacać – tak się stało w Niemczech i Szwajcarii). W Bułgarii, Litwie i Łotwie trwa obecnie intensywna debata na temat wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futro (trzecie czytanie projektu w łotewskim Parlamencie odbędzie się w najbliższych tygodniach, a podczas dwóch poprzednich czytań cieszył się on poparciem zdecydowanej większości posłów i posłanek).

– Inicjatywa Fur Free Europe to szansa na przełom i zakończenie cierpienia milionów zwierząt, które w dalszym ciągu hodowane są na futro w państwach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce – mówi Marta Korzeniak ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Branża futrzarska od lat jest w kryzysie – podczas międzynarodowych aukcji sprzedawanych jest mniej niż 50% wystawionych skór norek, reszta zalega w magazynach. Największe marki modowe już dawno wycofały futra zwierzęce ze swoich kolekcji, zdając sobie sprawę, że należą do przeszłości. Wprowadzenie zakazu na poziomie UE wydaje się być więc kolejnym – i ostatecznym – krokiem, aby raz na zawsze odesłać futro do historii – dodaje Korzeniak.

W samej Polsce każdego roku na fermach futrzarskich hoduje się i zabija ponad 6 milionów zwierząt, głównie norek, ale też lisów, jenotów i szynszyli. Zwierzęta spędzają całe życie w ciasnych metalowych klatkach, a liczne śledztwa pokazały, jak ogromnie cierpią w zamknięciu – zarówno fizycznie (na skutek urazów, chorób, pasożytów, głodu i pragnienia), jak i psychicznie (apatia, stereotypia, agresja, autoagresja) z powodu braku możliwości realizowania swoich podstawowych potrzeb, takich jak ruch, eksploracja terenu, kopanie dziur, skakanie, czy polowanie wodzie.

 

Zdecydowana większość Polek i Polaków – prawie 72% – uważa, że hodowanie i zabijanie zwierząt dla ich futer nie powinno być w Polsce dopuszczalne (Biostat, 2021).

 

Inicjatorem EIO Fur Free Europe jest grupa Eurogroup For Animals zrzeszająca organizacje prozwierzęce z krajów Unii Europejskiej. Należy do niej również Stowarzyszenie Otwarte Klatki. W kampanię zaangażowało się wiele innych organizacji prozwierzęcych i społecznych z Polski i Europy.

 

Podpisy pod inicjatywą są zbierane na stronie internetowej www.europabezfuter.pl.

Źródło: Informacja prasowa Stowarzyszenia Otwarte Klatki

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!