„Daj swojej wizji głos”- platforma 3D w ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022

czas2

Komisja Europejska uruchamia wizjonerską platformę 3D „Daj swojej wizji głos” w ramach Europejskiego Roku Młodzieży 2022.

Kiedy przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży, chciała, aby Europa uważnie słuchała młodych ludzi, żeby lepiej kształtować Unię zgodnie z ich oczekiwaniami. W tym celu Komisja Europejska wprowadziła zupełnie nową platformę cyfrową 3D „Daj swojej wizji głos” jako centralny element Europejskiego Roku Młodzieży: jest to interaktywna platforma, na której młodzi Europejczycy mogą nagrać swoje osobiste i unikalne przesłanie.

 

Celem platformy „Daj swojej wizji głos” jest umożliwienie młodym Europejczykom ze wszystkich środowisk i zakątków kontynentu wyrażenia własnej wizji przyszłości – począwszy od kwestii zatrudnienia, integracji, pokoju i bezpieczeństwa, po zmiany klimatyczne, edukację, zdrowie psychiczne i wiele innych.

W obliczu globalnej pandemii i trwającej wojny przeciwko Ukrainie głos młodych ludzi jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. Platforma „Daj swojej wizji głos” jest nowoczesną, interaktywną przestrzenią, pozwalającą ludziom dosłownie przerwać milczenie i zabrać głos poprzez nagranie własnej, spersonalizowanej wiadomości, aby podzielić się opinią i pomysłami, które sami uznają za najistotniejsze.

Platforma została opracowana w taki sposób, aby można było przekazać każdą wiadomość we wszystkich oficjalnych językach UE (a także w języku norweskim, tureckim, serbskim, macedońskim i islandzkim). Po dodaniu każdy głos generuje własną, unikalną falę 3D, która łączy się ze wszystkimi pozostałymi nagraniami na platformie i pozwala każdemu na odsłuchanie dowolnej wypowiedzi, w dowolnym języku, na dowolnym urządzeniu i w dowolnej chwili.

Jak mówi europejska komisarz ds. młodzieży Mariya Gabriel:

Platforma „Daj swojej wizji głos” jest współtworzona w duchu młodzieżowej, merytorycznej i otwartej dyskusji prowadzonej w Roku Młodzieży. Jest to dyskusja, która pozwala europejskiej młodzieży zaprezentować się, zabrać głos oraz podzielić się swoimi wątpliwościami i pomysłami na przyszłość. Czas, kiedy powstała platforma, nie jest przypadkowy – są to bardzo ważne chwile dla wszystkich młodych ludzi, nie tylko jako obywateli Europy, ale także jako członków społeczeństwa, którym przyszło żyć w tych trudnych czasach.

Mówiąc o znaczeniu Europejskiego Roku Młodzieży 2022, komisarz Gabriel dodała:

– Prosimy wszystkich młodych ludzi o aktywność i zaangażowanie. Ich głosy są istotnym elementem europejskiej podróży w kierunku rozwoju, wiedzy, innowacji, możliwości oraz lepszych, odpowiednio dobranych rozwiązań zorientowanych na młodzież. Uważnie słuchamy i dbamy o to, by nasze polityki młodzieżowe powstawały w bardziej otwartych przestrzeniach sprzyjających współpracy oraz aby wszystkie głosy zostały wysłuchane i otrzymały odpowiedź – nie tylko w tym roku.

Jednym z ważniejszych elementów Europejskiego Roku Młodzieży jest udział państw członkowskich w prowadzonej na poziomie krajowym i lokalnym promocji mającej na celu zaangażowanie młodych ludzi w wiele różnych aktywności.

Szymon Dziubicki, krajowy koordynator Europejskiego Roku Młodzieży w Polsce powiedział:

W ramach Europejskiego Roku Młodzieży w Polsce zorganizowano już 33 wydarzenia, a już teraz wiemy o kolejnych 13 wydarzeniach zaplanowanych w najbliższych miesiącach. W każdym z nich młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję włączyć się do dialogu na tematy ważne z ich punktu widzenia. Europejski Rok Młodzieży stanowi doskonałą kontynuację działań podejmowanych w naszym kraju na rzecz młodych ludzi tak jak miało to miejsce w przeprowadzonych w ubiegłym roku największych w historii „Konsultacjach Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” z udziałem 30 tys. młodych obywateli, zorganizowanych przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotra Mazurka oraz Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem.

W ramach nadchodzących wydarzeń odbędą się m.in.:

  • „Szkolenie Rozgrzewka EKS” organizowane przez Europejski Korpus Solidarności i skierowane do przedstawicieli i przedstawicielek instytucji, organizacji i placówek, które są zainteresowane goszczeniem lub wspieraniem wolontariuszy, a nie realizowały nigdy wcześniej projektów wolontariatu.
  • „Webinarium Wolontariat i studia za granicą. Dlaczego warto wyjechać?” organizowane przez Krajowe Biuro Eurodesk Polska.
  • Spotkanie Sieci EuroPeers Polska organizowane przez Narodową Agencję Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności. Sieć EuroPeers Polska to grupa młodych ludzi, którzy uczestniczyli w europejskich programach młodzieżowych, takich jak Erasmus+ lub Europejski Korpus Solidarności i chcą dzielić się swoimi doświadczeniami z rówieśnikami poprzez różnego rodzaju aktywne działania.
  • Konferencja „Dzień Europejskich Perspektyw Młodych” organizowana przez Ambasadorów Karier Unii Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydarzenie zorientowane jest na uzyskanie praktycznej wiedzy i inspiracji od osób związanych z UE, co jest szczególnie ważne w roku 2022 ogłoszonym jako Europejski Rok Młodzieży.
  • Warsztat „Katalizator Rozwoju Firmy” organizowany przez Youth Business Poland – kompleksowy i innowacyjny projekt rozwoju i wsparcia początkujących firm w Polsce.

 

Nowa platforma „Daj swojej wizji głos” będzie promować te wydarzenia i stanie się jednym ze znaków rozpoznawczych Europejskiego Roku Młodzieży 2022 po jego zakończeniu – głosy młodych ludzi staną się motorem zmian i zostaną uwzględnione w przyszłej polityce.

„Daj swojej wizji głos”

***

Informacje o Europejskim Roku Młodzieży 2022

Europejski Rok Młodzieży 2022 został ogłoszony przez Komisję Europejską „rokiem przeznaczonym na umocnienie pozycji tych, którzy poświęcili tak wiele dla innych” zgodnie ze słowami przewodniczącej von der Leyen w orędziu o stanie Unii wygłoszonym w 2021 roku. Jest to więc rok w pełni poświęcony młodzieży, aby zapewnić jej wsparcie, zachęcić i wzbogacić w nowe możliwości i nowe sposoby aktywnego udziału w życiu społecznym.

Ogólnym założeniem Europejskiego Roku Młodzieży jest zachęcenie wszystkich młodych ludzi do wyrażania swoich opinii i uczestnictwa poprzez dzielenie się wizją na kluczowe tematy roku[1], a także nadzieją na przyszłość Europy. Dodatkowo w ciągu roku podejmowane są działania mające na celu zapewnienie widoczności i promocję wartości europejskich w manifestach solidarności skierowanych do młodzieży oraz wsparcie dla Ukrainy wyrażone w wielu różnych formach.

Jednocześnie Europejski Rok Młodzieży charakteryzuje atmosfera współtworzenia i zbiorowego udziału, do czego aktywnie przyczyniają się setki organizacji młodzieżowych i nie tylko. Przekłada się to na wiele krajowych i lokalnych aktywności — na stronie Europejskiego Roku Młodzieży opublikowano już ponad 1650 działań w całej Europie, które jednoczą młodych ludzi w pozytywnych i merytorycznych obchodach ich roku.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie Czym jest Europejski Rok Młodzieży? | Europejski portal młodzieżowy (europa.eu)

Oficjalne hasztagi: #EYY2022 #EuropeanYearOfYouth i #DajSwojejWizjiGłos #EUROPEJSKIROKMŁODZIEŻY2022

Śledź Europejski Rok Młodzieży w mediach społecznościowych: Instagram: @european_youth_eu Facebook: @EuropeanYouthEU Twitter: @EuropeanYouthEU

 

[1] Europejski Rok Młodzieży — kluczowe zagadnienia: Europejska mobilność naukowa; zatrudnienie i integracja; dialog i uczestnictwo w polityce; ekologia; cyfryzacja; kultura; zdrowie, dobre samopoczucie i sport; młodzież i świat; wartości i demokracja UE.

Źródło: Informacja Komisji Europejskiej

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!