Narady o kosztach energii – obywatelskiego głosu nie można pominąć

WW - obrazek wyróżniający(157)

Bardziej niż głodu, boję się zimna – mówią dotknięci ubóstwem energetycznym mieszkańcy i mieszkanki Polski. Wielu z nich podkreśla, że musi wybierać między kupnem niezbędnych leków czy jedzenia a opłaceniem rachunków za energię. Dodatkowo, pośrednie, klimatyczne konsekwencje problemu ubóstwa energetycznego (np. w postaci smogu) dotyczą wszystkich w Polsce. 

Fundacja Stocznia uruchomiła etap narad lokalnych w ogólnopolskim procesie narad obywatelskich. Zaprasza do rozmów we wsiach, miasteczkach i miastach na temat rosnących kosztów energii i związanego z tym pogłębiającego się ubóstwa energetycznego. Temat jest poważny – już co dziesiąte gospodarstwo domowe w Polsce nie jest w stanie opłacić rachunków za energię i dostarczyć ciepła do domu.

Ten problem trzeba rozwiązać w wyniku społecznego dialogu i zgody. Dlatego celem projektu Narada obywatelska o kosztach energii jest wypracowanie wspólnych i akceptowalnych społecznie rozwiązań problemu ubóstwa energetycznego. Naradźmy się wspólnie, aby jak najmniej osób musiało dokonywać wyboru ogrzewać czy jeść! – przekonują organizatorzy. Do apelu dołączają też eksperci i znawcy tematu ubóstwa energetycznego.

Proces jest tak skonstruowany, że mogą go zorganizować samorządy, mające doświadczenie w podobnych działaniach, korzystając z jednej z wersji scenariusza. Jest też druga wersja zakładająca uproszczoną naradę w gronie sąsiadów, we wspólnotach, bibliotekach, na uczelniach czy w małych i większych organizacjach. Proponujemy formułę, w której to Państwo są gospodarzami tego spotkania, które może trwać mniej więcej od 3 do 8 godzin i prowadzą swoją naradę o kosztach energii, wykorzystując materiały opracowane przez fundację. Dzięki jedności formatu, narady pozwolą skutecznie wypracować wspólne wnioski w całym kraju – dodaje Fundacja Stocznia.

Czas na organizację własnej narady lokalnej jest zaplanowany do 10 czerwca. Jesienią natomiast odbędzie się pierwszy ogólnopolski panel obywatelski.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią informacji kliknij, aby pobrać plik. Wszelkie informacje dotyczące projektu dostępne są na stronie www.naradaoenergii.pl.

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!