Od Maróza do Jabłonek. Krótka historia Spotkań Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich

SONY DSC

To już XX Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. W tym roku spotkaliśmy się w Starych Jabłonkach. Jak to się zaczęło? Gdzie odbyły się poprzednie jego edycje opowiada Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi.

Jacek Pietrusiak, Fundacja Wspomagania Wsi.

Jacku, kiedy i gdzie odbyło się pierwsze spotkanie?

Pierwsze spotkanie odbyło się w roku 2002 w Marózie koło Olsztynka. Od tego zaczęliśmy. Pamiętam, że odbywało się ono w trudnych warunkach atmosferycznych. Było zimno, padał deszcz ze śniegiem.

Kolejna edycja była specjalna. Spotkaliśmy się nad Zalewem Zegrzyńskim. A to dlatego, że gościem specjalnym w tamtym roku był prymas Józef Glemp. Zdecydowaliśmy się na zmianę lokalizacji, aby po prostu ułatwić Jego Ekscelencji Prymasowi dojazd.

Potem nastąpiła seria spotkań w Marózie w pięknym ośrodku położonym na skarpie nad jeziorem Maróz. Dlatego uczestnicy, którzy tam przyjeżdżali nazywali je często spotkaniem w Marózie, nie pamiętając, że jest to Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich.

Tak naprawdę było to takie przedłużenie, kontynuacja spotkań szkoleniowych osób, które uczestniczyły wcześniej w ciągu roku w szkoleniach w Łowiczu, gdzie przekazywano wiedzę na temat tworzenia i rozliczania projektów i poszukiwania źródeł finansowania dla różnorodnych działań społecznych. Do Maróza przyjeżdżali wszyscy, żeby tę wiedzę przekazać i wymienić się swoimi doświadczeniami.

Co jest wspólnego w tych wszystkich 20 edycjach spotkań Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich?

Po pierwsze na pewno to, że zawsze spotkania organizowały Fundacja Wspomagania Wsi, Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida, która swoją siedzibę ma blisko ośrodka w Marózie i dzięki temu łatwiej jest jej dźwignąć kwestie organizacyjne oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, która także częściowo finansuje spotkania.

Ale to co łączy te wszystkie spotkania, to ludzie, którzy przyjeżdżają, którzy są zaangażowani w działania w swoich lokalnych społecznościach, którzy doświadczenia te przywożą i się nimi dzielą.

***

Zapraszamy do obejrzenia filmów z poprzednich edycji Spotkania.

 

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!