„Stop finansowaniu wojen!” Międzynarodowa mobilizacja już 22 kwietnia

STOP33

Już od ponad dwóch miesięcy trwa pełna inwazja Rosji w Ukrainie. Mimo deklaracji wsparcia, kilku transz sankcji, a także finansowego i militarnego wsparcia Ukrainy przez państwa, które sprzeciwiają się tej wojnie, te same kraje wciąż zasilają wojenną machinę i reżim Putina. 


Z tego powodu, 22 kwietnia, w święto Dnia Ziemi, organizujemy międzynarodową mobilizację „Stop finansowaniu wojen!”, zwracając uwagę na konieczność nałożenia pilnego embargo na wszystkie paliwa kopalne z Rosji. Demonstracja jest inicjatywą ukraińskich aktywistek i aktywistów klimatycznych, którzy w zeszłym miesiącu apelowali do europejskich decydentek i decydentów politycznych o realną pomoc Ukrainie.

Ich apel można obejrzeć tutaj. Osobami tymi są Arina Bilai, Mikołaj Petryga i Yulia Krivich.

W ramach mobilizacji odbędzie się wydarzenie centralne w Warszawie, które rozpocznie się o 18:00 pod Ambasadą Niemiec. Planujemy przejść marszem spod Ambasady, przed Sejm RP, na Rondo de Gaulle’a i zakończyć koncertem na Placu Defilad (od ok. godz. 20:00).

Całe przedsięwzięcie wspiera już międzynarodowy ruch Fridays For Future, Greenpeace Polska, Euromaidan Warszawa, Dom Ukraiński oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Marzy nam się jednak, aby przyszły piątek był jak najbardziej wyjątkowym i mocnym wydarzeniem. Stąd chciałybyśmy zachęcić Was do wejścia na pokład!

Jak możecie wesprzeć nasze wydarzenie? Na wiele sposobów!

  • Zachęcamy Was do zgłoszenia Waszego uczestnictwa (indywidualnego lub grupowego 🙂 ) i udostępniania oficjalnego wydarzenia na Facebook’u poprzez kanały Waszych organizacji: https://fb.me/e/1CEbXv75k Jeśli chcecie by Wasz fanpage współorganizował wydarzenie – proszę o kontakt!
  • Największą pomocą byłoby wspólne mobilizowanie osób do uczestnictwa w demonstracjach poprzez Wasze kanały. Stworzyłyśmy grafiki z informacjami o mobilizacji (post: https://we.tl/t-HQezWuZ6hU; stories: https://we.tl/t-f9X3uf7rSt) – jeśli tylko macie chęć z nich korzystać lub opowiedzieć o nadchodzących wydarzeniach na swój sposób, byłoby to bezcenne wsparcie!
  • Jeśli chcecie zorganizować wydarzenie w mieście/miejscowości, w którym jeszcze się to nie dzieje, wypełnijcie formularz (zachęcamy do rozesłania swojej sieci wolontariuszy itp.)
  • W przypadku chęci dorzucenia innej formy wsparcia, prosimy o bezpośredni kontakt.

 

Wojna w Ukrainie jest jedną z wielu, które swoje źródło mają w trwaniu przy gazie, ropie i węglu. Dalsze opieranie gospodarek na brudnych, nieodnawialnych źródłach energii to przyzwolenie na przemoc i brutalne wojny, a także napędzanie kryzysu klimatycznego. Chcemy żyć w świecie bez paliw kopalnych, dyktatorów i wojen.

Mamy nadzieję, że mobilizacja będzie dobrym momentem, by przybliżyć nas do tej innej rzeczywistości. Trzymajmy się w tym trudnym czasie. Nie ma naszej wolności bez Wolnej Ukrainy.

Pozdrawiamy Was ciepło! Слава Україні!

Dominika Lasota w imieniu osób organizujących demonstrację.

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!