Warsztaty technologiczne dla dzieci z Ukrainy

ukraina_mobilni_doradcy_2-1024x533zajawka345zz45
W ramach programu PAFW „Sektor 3.0” startuje nowa inicjatywa, której celem jest organizowanie zajęć pozaszkolnych dla młodzieży i dzieci przybywających z Ukrainy.

To właśnie dla nich, w ramach hubów technologicznych zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie i Lublinie, organizowane będą cykliczne warsztaty z zakresu robotyki i programowania prowadzone przez wolontariuszy programu – Mobilnych Doradców. Huby, w ramach których będą odbywać się różnorodne warsztaty o charakterze technologicznym, mają za zadanie wesprzeć ukraińskie dzieci w wieku 3 do 12 lat w trudnym dla nich czasie.

Podczas zajęć dzieci i młodzież, wspierane przez Mobilnych Doradców, zapoznają się z robotami Photon, które wspierają naukę programowania na różnych poziomach zaawansowania. Spotkania pozwolą na chwilę zapomnieć o ostatnich doświadczeniach, wejść w świat programowania i robotyki oraz ciekawie spędzić czas z rówieśnikami.

Pierwsze, pilotażowe spotkania prowadzone przez wolontariuszy programu „Sektor 3.0”  odbyły się w połowie marca i cieszyły się dużym zainteresowaniem, stąd też podjęto decyzję o ich kontynuacji. 1 kwietnia, w podwarszawskim Nadarzynie w ośrodku wsparcia dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy odbyły się pierwsze warsztaty w ramach organizowanych hubów technologicznych.

Roboty dały dzieciom chwilę wytchnienia, pokazaliśmy możliwości maszyn, widać było że obsługa tego rodzaju urządzeń nie sprawiała im problemów. Każdy pomaga tak, jak umie i tak, jak może – dla nas było to połączenie naszej społecznej misji, technologii i spotkanie z dzieciakami, które zostały ogromnie poszkodowane przez wojnę” – mówi Filip Jędruch, koordynator sieci Mobilnych Doradców programu „Sektor 3.0” i współorganizator warsztatów.

W każdym spotkaniu weźmie udział dwadzieścioro dzieci. Podczas zajęć Mobilni Doradcy będą wykorzystywać roboty edukacyjne oraz tablety do animacji i wprowadzenia małych uczestników w świat programowania.

Warsztaty będą odbywały się cyklicznie w Krakowie, Warszawie oraz Lublinie, w lokalizacjach w bliskiej okolicy ośrodków dla uchodźców, w świetlicach  i domach kultury. Na wydarzenia nie będą prowadzone zapisy, szczegółowe informacje o uczestnictwie przekazywane przez lokalnych koordynatorów akcji.

Warszawa: Sylwia Kubina-Mykytyn

Kraków: Agnieszka Wargowska-Dudek

Lublin: Monika Schmeichel-Zarzeczna

Mobilni Doradcy

To grupa ponad 60 wolontariuszy programu „Sektor 3.0”, specjalistów najczęściej zawodowo związanych z branżą technologiczną i/lub działalnością pozarządową. Na co dzień wspierają organizacje społeczne szkoląc, doradzając i konsultując, pomagając im tym samym podnieść kompetencje cyfrowe, które pozwalają lepiej i skuteczniej realizować misje tych organizacji. Wśród obszarów tematycznych, spośród których świadczą swoje wsparcie są kwestie takie jak praca w chmurze, aplikacje do zarządzania, komunikacja w Internecie, organizacja pracy i edukacji zdalnej, a także doradztwo techniczne i sprzętowe. Tym razem swoje doświadczenie w pracy z technologiami skierują na wsparcie dzieci przybywających jako uchodźcy z Ukrainy.

 

O programie

„Sektor 3.0” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, który wspiera transformację cyfrową organizacji pozarządowych i wykorzystywanie nowych technologii w działaniach społecznie użytecznych. W 2018 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach „European Digital Skills Award”.

Wiktoria Nycz, Sektor 3.0, zdjęcia: Agata Sztorc-Gromaszek, Karolina Szczepocka
REALIZATOR PROGRAMU:

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI)
ul. Kopernika 17, 00-359 Warszawa
tel.: (22) 123 90 20
Osoba kontaktowa: Dawid Szarański
tel. 530-69-11-99

Źródło: https://pafw.pl
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!