Połóżmy kres globalnej zależności od paliw kopalnych, która zasila wojnę Putina

APEL2

Młode osoby z Ukrainy apelują do światowych liderów: “Połóżmy kres globalnej zależności od paliw kopalnych, która zasila wojenną machinę Putina”.

W odpowiedzi na wojnę prowadzoną przez Putina, młode osoby z Ukrainy apelują do europejskich polityków i polityczek o zakończenie finansowania ropy, gazu i węgla z Rosji. Arina Bilai, Yulia Krivich i Mikołaj Petryga w swoim liście i wideo apelu wskazują, że to właśnie m.in. za wpływy z paliw kopalnych, Rosja może prowadzić tę nierówną wojnę. Razem z aktywistami i aktywistkami z Europy środowo-wschodniej pojadą do Brukseli, by zwrócić uwagę polityków na potrzebę pilnych i działań.

Aż 40% rosyjskiego budżetu to wpływy z eksportu paliw kopalnych. Importując paliwa kopalne z Rosji, tzw. państwa zachodnie, które deklarują solidarność z Ukrainkami i Ukraińcami, oferują im doraźną pomoc i otwarcie sprzeciwiają się działaniom Putina i jego oligarchów, w rzeczywistości współfinansują tę wojnę. Od 24 lutego, czyli dnia napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, kraje Unii Europejskiej zapłaciły Rosji prawie 17 miliardów euro za paliwa kopalne. Ta liczba wciąż rośnie – każdego dnia z UE na Kreml płynie aż 700 milionów Euro. Polska również co roku wydaje dziesiątki miliardów złotych na import ropy, gazu i węgla z Rosji.

 

Jasne jest także to, że machina wojenna Putina jest finansowana, utrzymywana i napędzana przez handel ropą, gazem i węglem, który napędza zarówno inwazję na Ukrainę, jak i kryzys klimatyczny, który zagraża naszej przyszłości – powiedziała Arina Bilal, 16-letnia Ukrainka, która dwa tygodnie temu uciekła z bombardowanego Kijowa.

 

Już jutro, 22.03 marca, delegacja aktywistek klimatycznych związanych z Fridays For Future z Ukrainy, Polski i Niemiec uda się do Brukseli, gdzie odbywać się będą szczyty NATO i Rady Europejskiej. Młode osoby dostaną się do stolicy Unii Europejskiej nie samolotem, a pociągami, by w ramach spotkań z głowami państw, europosłami i europosłankami, ale też na ulicach – podczas międzynarodowych strajków dla przyszłości – domagać się końca ery paliw kopalnych i działań na rzecz pokoju w Ukrainie.

 

Od liderów politycznych takich jak premier Mateusz Morawiecki, Olaf Scholz, Joe Biden, czy Ursula von der Leyen oczekujemy zupełnego odcięcia Rosji od pieniędzy. Hashtagi #SolidarnośćZUkrainą i „wyrażanie zaniepokojenia” nie wystarczą, gdy kontynuuje się prowadzenie polityki energetycznej z krwawym dyktatorem. Dla dobra ludzkości światowi liderzy muszą działać zdecydowanie i już teraz – powiedział Mikołaj Petryga, ukraińsko-polski aktywista związany z Młodzieżowym Strajkiem Klimatycznym.

 

Aktywistki zwracają uwagę na zależność między dalszą nadmierną eksploatacją planety, uzależnieniem od paliw kopalnych a wojnami i autorytarnymi rządami.

 

Odcięcie się od paliw kopalnych z Rosji nie wystarczy – uzależnienie od gazu, ropy i węgla pochodzącego z innych państw, np. Wenezueli, czy Iranu, wspiera autorytarne reżimy i umożliwia wprowadzanie terroru. Era paliw kopalnych musi się skończyć – potrzebujemy energii dla pokoju, opartej na odnawialnych źródłach energii” – powiedziała Wiktoria Jędroszkowiak, aktywistka klimatyczna związana z Fridays For Future i Greenpeace Polska.

BIOGRAMY AUTOREK I AUTORÓW APELU

ARINA 

  • PL: Arina Bilai – 16-letnia Ukrainka, licealistka, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Ukrainie (Fridays For Future Ukraine), zaangażowana w działania na rzecz zdrowia psychicznego i równości. W wyniku wojny opuściła rodzinny Kijów i obecnie mieszka w Warszawie.
  • ENG: Arina Bilal – 16-year-old Ukrainian highschooler,  Fridays For Future Ukraine and Teenergizer! activist, engaged in mental health and equality movement. Due to the war, she recently fled from Kyiv to Warsaw.
  • UA: Аріна Білай – 16-річна українка, навчається у старшій школі, нещодавно вимушено переїхала з Києва до Варшави через воєнні дії. Активістка Fridays For Future Україна та Teenergizer!, також залучена до інших рухів за рівні права громадян.

 

MIKOŁAJ

  • PL: Mikołaj Petryga – 20-letni Ukrainiec urodzony w Polsce, działacz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, zaangażowany w działania na rzecz edukacji i kultury.
  • ENG: Mikołaj Petryga – 20-year-old Ukrainian born in Poland, student,  Fridays For Future Poland activist, involved in activities for education and culture.
  • UA: Микола Петрига – 20-річний українець, народжений та проживаючий у Польщі. Студент, активіст Fridays For Future Польща, освітній та культурний діяч.

 

YULIA

  • PL: Yulia Krivich – ukraińska aktywistka, artystka wizualna, fotografka. Urodziła się w Dnieprze, mieszka w Warszawie.
  • ENG: Yulia Krivich – Ukrainian activist, visual artist, photographer. Born in Dniepr (Ukraine), based in Warsaw.
  • UA: Юлія Кривич — українська активістка, візуальна художниця, фотографка. Родом з Дніпра (Україна), проживає у Варшаві.

Źródło: Informacja prasowa

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!