Powstaje Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami Fundacji Avalon

avalon2

W ramach wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami uciekających przed wojną toczącą się w Ukrainie, Fundacja Avalon uruchamia Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami.

Organizacja umożliwi uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym zbieranie środków od darczyńców w ramach tzw. subkont, skorzystanie z bezpłatnej rehabilitacji w ramach Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active oraz wsparcie dla polskich i ukraińskich organizacji w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego i innego wyposażenia niezbędnego dla osób z niepełnosprawnościami. W szczególności Fundacja pomoże w wyposażeniu w niezbędny sprzęt i materiały przejść granicznych między Polska a Ukrainą oraz funkcjonujących w Polsce tzw. punktów recepcyjnych.

Wszelkie informacje o działaniach podejmowanych w ramach Centrum będą już od przyszłego tygodnia dostępne w dwóch wersjach językowych pod adresem: pomocukrainie.fundacjaavalon.pl.

Wsparcie finansowe i nieodpłatna rehabilitacja

Wydatki związane z potrzebami osób z niepełnosprawnościami i przewlekle chorych są znacznie wyższe niż u osób pełnosprawnych. Wsparcie finansowe w kosztach związanych z leczeniem, rehabilitacją, transportem czy kosztami życia codziennego są dla uchodźców przybywających do Polski nie do udźwignięcia. Dlatego też Fundacja w ramach podstawowej pomocy umożliwi uchodźcom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym założenie subkonta, za pomocą którego będą mogli oni pozyskiwać indywidualne darowizny czy wpłaty z 1% podatku, tak jak każdy podopieczny Fundacji. Środki pozyskane przy pomocy tego narzędzia będą wypłacane w formie dofinansowań do kosztów leczenia i codziennej egzystencji – standardowo po uprzednim zweryfikowaniu przez pracowników organizacji.

Fundacja Avalon uruchomi również możliwość nieodpłatnego skorzystania z aktywnej rehabilitacji,  skierowanej do osób z niepełnosprawnością narządu ruchu. Uchodźcy będą mogli korzystać ze wsparcia fizjoterapeutów stacjonarnie w Warszawie, czyli w Centrum Aktywnej Rehabilitacji Avalon Active, a z części zajęć również online, poprzez platformę Zoom. Dzięki wsparciu wolontariuszy, Fundacja zapewni wsparcie językowe w obsłudze pacjentów ukraińskojęzycznych. Osoby chcące skorzystać z tej możliwości prosimy o kontakt mailowy pod adresem: pomocukrainie@fundacjaavalon.pl.

 

Wsparcie w pozyskaniu sprzętu higienicznego i ortopedycznego

Fundacja pomoże miejscom i organizacjom zapewniającym opiekę osobom przebywającym na terenie Polski w pozyskaniu sprzętu ortopedycznego oraz środków higieny osobistej, które umożliwią uchodźcom z niepełnosprawnościami zabezpieczenie najważniejszych potrzeb. W pierwszej kolejności wsparcie kierowane będzie do miejsc, które dziś borykają się z trudem pomocy setkom tysięcy uchodźców – a więc na przejścia graniczne pomiędzy Polską a Ukrainą, a następnie do tzw. punktów recepcyjnych i innych placówek. Fundacja uruchomi w tym celu centralny magazyn, a jej pracownicy i wolontariusze zajmą się pozyskaniem i dystrybucją sprzętu wśród potrzebujących.

Fundacja planuje także uruchomienie wysyłki wsparcia bezpośrednio dla organizacji pozarządowych pomagających osobom z niepełnosprawnościami w Ukrainie, z którymi już nawiązuje kontakty i bada realne potrzeby.

Fundacja niniejszym ogłasza zbiórkę wyposażenia, które zostanie przekazane potrzebującym. Niezbędne są takie przedmioty, jak:

 • Sprzęt ortopedyczny np. kule łokciowe, laski
 • Wózki ortopedyczne
 • Podkłady higieniczne
 • Pampersy dla dorosłych
 • Pieluchomajtki
 • Duże chusteczki nawilżane
 • Pianka do mycia bez wody
 • Sudocrem
 • Opatrunki/ plastry ze srebrem na odleżyny i trudnogojące się rany
 • Octanisept
 • Gotowe zestawy do cewnikowania
 • Worki stomijne + pasta gojąco-uszczelniająca
 • Rękawiczki
 • Koce/folie termiczne
 • Bandaże
 • Sól fizjologiczna
 • Tabletki do uzdatniania wody pitnej
 • Termometry, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe

Osoby i organizacje, które chciałaby przekazać niezbędne wsparcie lub środki na jego zakup, zapraszamy do kontaktu: pomocukrainie@fundacjaavalon.pl

 

Apel o wsparcie finansowe

Fundacja zwraca się z prośbą do ludzi dobrej woli o darowizny na rzecz działania i rozwoju Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami, w tym przede wszystkim na zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętu oraz pokrycie kosztów logistyki i transportu.

Datki można przekazywać w ramach zbiórki zorganizowanej poprzez portal Helpuj.pl: https://helpuj.pl/zbiorki/zbiorka-na-centrum-pomocy-uchodzcom-z-niepelnosprawnosciami

Fundacja Avalon w ramach Centrum Pomocy Uchodźcom z Niepełnosprawnościami analizować będzie rozwój potrzeb i jeśli pojawi się taka konieczność, uruchomi kolejne kierunki wsparcia.

Źródło: https://www.fundacjaavalon.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!