Transport z granicy – 10 zasad organizowania bezpiecznych przejazdów

tr2

Informacja społeczności uchodzcy.info.

Chcesz pomóc uchodźcom, oferując im transport z granicy do danego miejsca w Polsce? Oto 10 zasad organizowania bezpiecznych przejazdów dla uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

 

1. Obserwuj profile społecznościowe i grupy na FB (lista poniżej) zajmujące się organizacją przejazdów i informowaniem o aktualnych potrzebach i planowanych transportach. Lepiej pomagać wspólnie niż działać na własną rękę.

 

2. Weź ze sobą dodatkowe butelki wody, a także kable do ładowania i powerbanki, na pewno się przydadzą. Nie zapomnij także o dokumentach takich jak dowód osobisty i prawo jazdy.

 

3. Zaproponuj podróżującym zrobienie Ci zdjęcia razem z dowodem osobistym (możesz zakryć palcem dane wrażliwe) oraz rejestracji pojazdu. Dzięki otwartemu zaoferowaniu przez Ciebie tej możliwości, będą czuć się bezpieczniej, mogąc w ten sposób zweryfikować Twoją tożsamość i rozesłać bliskim wiadomość z kim, dokąd i czym podróżują.

 

4. Ty też możesz przed wyjazdem z punktu poprosić pasażerów o wylegitymowanie się, a także podczas jazdy udostępniać swoją lokalizację znajomemu, czy osobie z rodziny.

 

5. Możliwe, że zostaniesz poproszony, by w swoim pojeździe przewieźć zwierzę. Zaopatrz się w koc/podkładkę do swojego auta, a jeśli masz taką możliwość, zabierz też klatkę kennelową lub pas bezpieczeństwa dla psów.

 

6. Kieruj się do punktów recepcyjnych, tam koordynatorzy łączą potrzebujących transportu z kierowcami. Przed wyjazdem skontaktuj się z punktami recepcyjnymi i dowiedz się, gdzie obecnie jest zapotrzebowanie na transport. Nie jedź “w ciemno” w dowolne miejsce na granicy.

 

7. Koordynatorzy w punktach mogą zapytać Cię o to, czy masz możliwość zaoferowania noclegu na jedną noc dla podróżnych. Przed wyjazdem ustal, czy możesz także zaoferować taką pomoc.

 

8. Jeżeli chcesz zawieść na granicę pomoc rzeczową, najpierw zadzwoń i zapytaj, czy w punkcie, do którego będziesz jechać, jest jeszcze ona przyjmowana. W wielu miejscach nie ma już miejsca do gromadzenia przywożonych rzeczy.

 

9. Przed wyjazdem z miejsca na granicy upewnij się, że osoby, które będziesz wieść, zostały zarejestrowane na granicy.

 

10. Pamiętaj, ludzie uciekający z Ukrainy mogą mieć za sobą różne tragiczne przeżycia. Podczas jazdy nie wypytuj podróżnych o ich historie, nie puszczaj głośno muzyki, nie zagaduj ich co chwilę. Mogą być w wielkim stresie i potrzebować przede wszystkim spokoju i poczucia bezpieczeństwa. W tak trudnej sytuacji próby niechcianego, wymuszonego kontaktu mogą być dla nich ogromnie niekomfortowe. Oczywiście sytuacje są różne, ale zachowaj umiar i z życzliwością traktuj swoich gości.

 

 

Organizacje i grupy na Facebooku pomagające w organizacji transportu dla uchodźców z Ukrainy

 

 

[Grupa transport – UA/PL, Транспортна група – Україна – Польща]

Sprawdź potrzeby dotyczące transportu lub zaoferuj przejazd:

https://www.facebook.com/groups/665520791308207

 

 

[Transport – Ukraina ?￰゚ヌᆭ]

Sprawdź potrzeby dotyczące transportu lub zaoferuj przejazd:

https://www.facebook.com/groups/346476650687589

 

 

[Ukraina Services]

Sprawdź potrzeby dotyczące transportu lub zaoferuj przejazd:

https://ukraina.services/

 

 

[Letjaha]

Letjaha to projekt pomocowy kilkunastu krakowskich grup aktywistycznych, organizujący transport i zakwaterowanie wszystkim osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

https://www.facebook.com/letjaha

 

 

Źródło: https://www.facebook.com

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!