Codziennie dziesiątki tysięcy osób z Ukrainy przybywa do Polski. Zaspokojenie podstawowych potrzeb przybyszów to jedno. Obecnie powinniśmy również zadbać o jak najlepsze przyjęcie i integrację nowych mieszkanek i mieszkańców. W imieniu Grupy Granica zapraszamy do lektury narzędziownika dla samorządów „Jak przyjmować i integrować uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy”. Zawiera on zbiór wskazówek i rozwiązań zaproponowanych przez ekspertki i ekspertów organizacji tworzących Konsorcjum na rzecz migrantów i uchodźców, współtworzących także Grupę Granica.
Broszura jest dostępna pod tym linkiem: https://tiny.pl/9nqpm
Poradnik powstał w odpowiedzi na potrzebę przyjęcia i włączenia w życie lokalnych społeczności w Polsce osób uciekających przed wojną toczącą się w Ukrainie. W ciągu niespełna trzech tygodni po inwazji rosyjskich wojsk granice Polski przekroczyło prawie 2 miliony osób. Część z nich zdecydowała się kontynuować podróż do innych państw Unii Europejskiej, ale zdecydowana większość mieszka w naszym kraju. Od pierwszych chwil współtworzą oni z mieszkańcami i mieszkankami Polski wspólnotę – często przecież mieszkając dosłownie w jednym domu.
Dzieląc się wiedzą i ponad dziesięcioletnim doświadczeniem z pracy na polu integracji z osobami z doświadczeniem migracji, organizacje społeczne przedstawiają samorządom:
- rozwiązania, które działają lub mogą zadziałać;
- pomysły na to, gdzie szukać potencjalnych sojuszy i możliwości, z których warto skorzystać;
- działania, których należy zaniechać, ponieważ praktyka pokazuje, że nie tylko nie przyniosą oczekiwanego efektu, ale wręcz spowodują kolejne trudności;
Obecnie obserwujemy potężny społeczny zryw, w którym na pierwszy plan wysuwa się bezinteresowną pomoc, jaką mieszkanki i mieszkańcy Polski kierują w stronę nowo przybyłych osób z Ukrainy. Samorządy również wykorzystują wszelkie zasoby, próbując odpowiadać na potrzeby nowych mieszkańców i przede wszystkim mieszkanek. Za jakiś czas te siły wsparcia zaczną jednak słabnąć, dlatego już dziś należy spojrzeć perspektywicznie na istniejące wyzwania i popracować nad ich systemowym rozwiązaniem. Nie da się ich pominąć w procesie integracji z osobami, które przymusowo migrują do Polski, ale też z migrantkami i migrantami z całego świata, którzy wybierają Polskę jako miejsce do życia, pracy i nauki.
Od przeszło dwóch dekad, kiedy to znacząco wzrosła liczba cudzoziemek i cudzoziemców zamieszkujących Polskę, władze lokalne i centralne toczą spór o to, które z nich mają kompetencje do tego, by tworzyć i realizować polityki integracyjne. Ostatnie dwa tygodnie, w ciągu których, jak podaje Straż Graniczna, do Polski przybyło 1,720 mln osób szukających schronienia, wyraźnie pokazały, kto dźwiga największy ciężar takiego sporu – są to przede wszystkim osoby zmuszone przez wojnę do migracji oraz społeczność przyjmująca w Polsce, niesiona powszechnym entuzjazmem i niepokojem spowodowanym konfliktem zbrojnym toczącym się tuż za granicą naszego kraju.
W narzędziowniku prezentujemy główne obszary działalności samorządu, który współodpowiada za kształtowanie i rozwijanie polityk integracyjnych sprzyjających mieszkankom i mieszkańcom.
Wyodrębniliśmy następujące obszary tematyczne:
- Mieszkalnictwo
- Edukacja
- Powitanie i integracja
- Przygotowanie urzędu
- Polityka społeczna
- Społeczność lokalna – Polacy
- Lokalne organizacje społeczne
- Działania zewnętrzne
W dokumencie opisujemy także propozycje wsparcia samorządów w ich działaniach. Zapraszamy do dzielenia się narzędziownikiem, a także do podsuwania innych rozwiązań, które z Waszej perspektywy są potrzebne, a których zabrakło w tym poradniku.
Więcej publikacji Konsorcjum NGO znajdziecie na stronie: https://konsorcjum.org.pl/
O Grupie Granica
Monitorując sytuację na pograniczu, działamy razem jako Grupa Granica, w składzie: Nomada Stowarzyszenie Stowarzyszenie Interwencji Prawnej Homo Faber Polskie Forum Migracyjne Helsińska Fundacja Praw Człowieka Salam Lab Dom Otwarty Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć CHLEBEM I SOLĄ uchodźcy.info RATS Agency Fundacja Kuchnia Konfliktu Strefa WolnoSłowa Przystanek „Świetlica” dla dzieci uchodźców Egala + niezależne aktywistki, aktywiści, mieszkańcy i mieszkanki Pogranicza
Tekst: Grupa Granica
Wstęp: Witryna Wiejska