Rachunki za prąd astronomicznie rosną nie tylko dla Kowalskiego, ale też dla biznesu i przemysłu. Czy płacimy więcej tylko przez politykę klimatyczną UE? Bynajmniej – ceny prądu wzrosły drastycznie powyżej uzasadnionych kosztów ponoszonych przez elektrownie. Tylko w grudniu 2021 r. polscy wytwórcy prądu z węgla mogli zarobić na nas dodatkowo ponad 4 mld zł.
● Rosnące ceny energii są skutkiem nie tylko kryzysu energetycznego w całej Europie i niedoborów gazu, ale i wieloletnich opóźnień w realizacji polityki klimatycznej przez polski rząd oraz nadmiernej koncentracji na rynku energii, wytwarzanej głównie z węgla.
● Instrat policzył ile polskie elektrownie węglowe zarobiły na rosnących cenach na rynku hurtowym. Typowa elektrownia osiągnęła w grudniu 2021 r. marżę nawet 70% kosztów wytworzenia. Tylko w tym jednym miesiącu to aż 4,01 mld zł.
● W 2018 r. kiedy marże wzrosły do poziomu 50 zł/MWh, Urząd Regulacji Energetyki wszczął “postępowanie dotyczące badania ewentualnych manipulacji na rynku”. Pod koniec 2021 r. marże wzrosły do poziomu 340 zł/MWh. W związku z tym Fundacja Instrat rekomenduje kolejne zbadanie możliwych manipulacji na rynku energii na podstawie art. 23p ust. 1 Prawo Energetyczne oraz Artykułu 5 Rozporządzenia REMIT.
● Proponowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych skupienie elektrowni węglowych w jednym podmiocie tylko pogłębi problem wysokiej koncentracji na rynku energii – o czym ostrzegało Ministerstwo Klimatu w konsultacjach międzyrządowych. Instrat pisał o tym już w listopadzie 2020 r., oraz marcu 2021 r. proponując trzykrotnie tańszy mechanizm wyłączania nierentownych elektrowni z systemu.
POBIERZ RAPORT
Foto: Kolanin https://pl.wikipedia.org
Źródło: https://instrat.pl/