„Świat ma różne oblicza i to od nas zależy na czym skupiamy swoją uwagę” – Marzena Łotys

42

Największe osiągnięcie roku 2021

Moim największym, społecznym osiągnięciem w 2021 roku jest telefoniczne wspieranie młodych ludzi, którzy spotkali się z hejtem.  Przed pandemią uważałam, że bez osobistego kontaktu z psychologiem młody człowiek nie jest w stanie poradzić sobie z tak ogromnym obciążeniem jak hejt. Okazało się, że rozmowy telefoniczne, samo słuchanie pomogło tym młodym ludziom zaakceptować, że świat ma różne oblicza i to od nich zależy na czym skupiają swoją uwagę. Młodzi ludzie mają w sobie ogromną siłę i wystarczy niewielkie wsparcie, chociażby w formie słuchania ich, by sami wyszli na prostą.

 

Największy problem w 2021 roku

Największym problemem w 2021 roku było bezpieczne organizowanie bezpośrednich działań społecznych, ciągłe dylematy i strach– „pójść na spotkanie? Zorganizować spotkanie? A jeśli się zarażę? A jeśli zarażą się inni?”.

 

Największe pozytywne i negatywne zaskoczenie w 2021 roku

Pozytywnym zaskoczeniem była reakcja pasażerów tramwaju, którym podróżowałam. Jedną z pasażerek była dziewczyna, w tęczowym berecie na głowie. Inny pasażer zaczął być wobec niej agresywny. Zareagowałam, a inni pasażerowie stanęli po mojej stronie i po stronie tej dziewczyny. Sądziłam, że nikt oprócz mnie nie zareaguje.

Negatywnym zaskoczeniem dla mnie jest skala nienawiści, krzyki, wyzwiska, przekleństwa, którymi obrzucają się uczestnicy strajków z obu stron. Uczestniczyłam w strajku i obserwowałam jak bardzo łatwo można dać się wzajemnie sprowokować w sytuacjach publicznych. A stąd już tylko o krok od przemocy.

 

Wyzwania na rok 2022

Wyzwaniem dla mnie jest działanie w pandemii, zorganizowanie codzienności. Dalej chcę wspierać telefonicznie młodzież, która potrzebuje rozmów z psychologiem, ale pracując z domu łatwo zatrzeć granicę między życiem domowym a społecznym. Chcę tak ułożyć plan dnia i tygodnia, by nadal być dostępną społecznie, ale jednocześnie dbać o siebie.

Autor: Dr Marzena Łotys
O autorze: absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wieloletnia trenerka i konsultantka dla biznesu i organizacji pozarządowych w obszarze komunikacji społecznej, w szczególności zarządzania projektami. Specjalizuje się w tematyce komunikacji społecznej. Przygotowała i zrealizowała ponad 40 projektów ewaluacyjnych dla organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych. Projekty te dotyczyły edukacyjnych, organizacyjnych, prawnych i finansowych uwarunkowań działań, prowadzonych w środowiskach lokalnych. Gruntownie zna sektor pozarządowy w Polsce: jego historię i sytuację obecną, kwestie organizacyjne, prawne i finansowe. Współpracuje z przedstawicielami różnych grup społecznych i zawodowych (szczególnie liderów organizacji pozarządowych, młodzieży, kobiet, drobnych przedsiębiorców, rolników i innych mieszkańców wsi, władz samorządowych, nauczycieli). Wieloletnia współpracowniczka Fundacji Wspomagania Wsi (prowadzi wybrane warsztaty w Łowiczu).
Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!