Woda, której zabraknie. Ochrona zasobów wodnych na terenach rolniczych

woda2zaja11

Zasoby słodkiej wody na świecie stanowią jedynie 2,5 % zasobów wodnych świata. Większość zamknięta jest w topniejących lodowcach i pod ziemią. Globalnie człowiek może korzystać tylko z 1% zasobów wody. Ale to tylko średnia wartość.

Polska jest krajem, z jednym z najgorszych współczynników wody pitnej przypadającej na jednego mieszkańca w UE. Już właściwie wszystkie regiony w Polsce zagrożone są suszą. Jest to w dużej mierze efekt wieloletniej gospodarki wodnej nastawionej na odwodnienie, a nie zatrzymanie opadów. Prowadzona polityka wodna nie tylko nie poprawia sytuacji, a często prowadzi do pogłębienia niedoborów wody. Prognoza na przyszłe lata jest raczej pesymistyczna; zmiany klimatu będą postępować, co nie pozostanie bez wpływu na sytuację hydrologiczną. Co prawda suma opadów utrzymuje się na takim samym poziomie, ale ich rozkład i intensywność się zmienia. A to oznacza coraz częstsze i bardziej dotkliwe susze.

Zapraszamy do obejrzenia filmu zrealizowanego przez Koalicję Żywa Ziemia we współpracy z Polskim Klubem Ekologicznym i Fundacją im. Heinricha Bölla.

Film powstał dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: Kanał YouTube Koalicji Żywa Ziemia

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!