Debata: CIAŁO NIE OKREŚLA

D4

Debata została zorganizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę 25 listopada 2021 roku na FB. Uczestnicy debaty zastanawiali się jak zapobiegać szkodliwemu wpływowi wzorców urody na dobrostan psychiczny młodych ludzi i ich zachowania?

Co możemy zrobić, aby medialne obrazy straciły moc oddziaływania na to, jak młodzi ludzie postrzegają siebie, swoją wartość i swoje możliwości? W jaki sposób możemy ich wspierać w ciałoneutralności?

Internet i media społecznościowe, czyli sfera w której toczy się codzienne życie nastolatków, przekazują młodym ludziom konkretne wzorce dotyczące urody. Ekspozycja na tego typu obrazy potrafi prowadzić do negatywnych przekonań na temat własnego wyglądu, powodować niezadowolenie i przygnębienie. Oglądanie tylu „pięknych” ludzi sprawia, że nastolatkowie nie tylko zaczynają czuć się ze sobą gorzej, ale też odczuwają presję, żeby wyglądać tak jak osoby, które obserwują w sieci” – piszą organizatorzy debaty pt. CIAŁO NIE OKREŚLA. O wpływie wzorców urody na dzieci i młodzież i ciałoneutralnym wychowaniu.

W debacie wzięli udział:

Małgorzata Iwanek – psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka, edukatorka seksualna. Prowadzi blog, Instagram i fanpage na FB „Kultura seksualna”.

Barbara Pietruszczak – dziennikarka i autorka specjalizująca się w tematyce obrazu ciała, seksualności, miesiączki i tabu związanego z cielesnością. Współtwórczyni projektu moonka i autorka książek dla dziewczynek i chłopców „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”.

Prof. dr hab. Katarzyna Schier – psycholożka, psychoterapeutka, superwizorka. Wieloletnia pracowniczka Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu książek, m.in. „Piękne brzydactwo. Psychologiczna problematyka obrazu ciała i jego zaburzeń”, „Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie”.

Przemysław Staroń – psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor książek. Nagrodzony przez KE twórca Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020.

Łukasz Wojtasik – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, trener, autor licznych kampanii społecznych, m.in. „Mama, tata, tablet”, „Uważni rodzice”, „Zadbaj o dziecięcy mózg”, „LGBT+ja” oraz serii książek dla dzieci Sieciaki.

Prowadząca:

Ewa Dziemidowicz – psychoterapeutka, trenerka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS).

Debata jest wstępem do kampanii społecznej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „CIAŁO NIE OKREŚLA” realizowanej pod hasłem „Moja wartość nie zależy od tego jak wyglądam”.

Celem kampanii jest promocja neutralnej perspektywy wobec ciała, która koncentruje się na idei, że nasza samoocena i szczęście nie są zależne od naszego wyglądu, a raczej nasz wygląd jest tylko jednym z aspektów naszej tożsamości, co do którego możemy pozostać neutralni.

Chodzi o to, aby być mniej skoncentrowanym na ciele, a bardziej skupiać się na tym, co dzięki ciału możemy osiągnąć. Kampania zwraca też uwagę na hejt w sieci dotyczący wyglądu i urody, który wyrządza wiele złego, uderzając w samoocenę i poczucie własnej wartości osób, które go doświadczają.

Kampania „CIAŁO NIE OKREŚLA” organizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Jej głównym partnerem jest Fundacja Orange, partnerem firma Snowdog. Realizację kampanii w sieci wspierają Meta i TikTok. Działanie współfinansowane jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę”.

Zobacz również:

Raport „Wpływ korzystania z social mediów na postrzeganie swojego ciała przez nastolatki/ków”

Źródło: https://www.facebook.com

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Najnowsze wydarzenia

Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Cała Polska
21.05.2024
- 31.10.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!