Wirus dezinformacji w pandemii COVID-19

fnzaja

Skąd się biorą i czego dotyczą fałszywe treści związane z pandemią? Na pytanie odpowiada prof. Karina Stasiuk-Krajewska  na spotkaniu online PAN i CNK  z cyklu „Koronawirus na celowniku” .

 

Pandemii COVID-19 od samego początku towarzyszy zjawisko dezinformacji. Ma ono zasięg globalny i przeszkadza w skutecznej walce z wirusem.

Teorie spiskowe i fake newsy rozpowszechniają się szybciej niż naukowo potwierdzone fakty. Większość fałszywych informacji o COVID-19 jest przekazywana przez media społecznościowe, bez weryfikacji treści i źródeł. Wprowadzeni w błąd ludzie nie respektują naukowo potwierdzonych zaleceń zdrowotnych i mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się pandemii.

• Skąd się biorą i czego dotyczą fałszywe treści związane z pandemią?
• Jak działa mechanizm dezinformacji?
• Dlaczego wierzymy w nieprawdziwe informacje? Kto jest najbardziej podatny na dezinformację?
• Jak demaskować fake newsy i teorie spiskowe? Czy jesteśmy otwarci na weryfikację informacji?
• Jakie skutki ma dezinformacja na temat COVID-19?

dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. Uniwersytetu SWPS – medioznawca, teoretyk komunikacji, etyk komunikacji profesjonalnej, kierownik Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu, specjalistka w dziedzinie badań nad dezinformacją medialną, teorią komunikacji, etyką i profesjonalizacją zawodów medialnych (Public Relations, dziennikarstwo) oraz ilościowych i jakościowych badań nad językiem i komunikacją (z wykorzystaniem metod analizy kwantytatywno-korpusowej oraz analizy dyskursu), autorka niemal stu publikacji naukowych, w tym trzech książek. Kieruje Central European Digital Media Observatory (CEDMO) w Polsce.

CEDMO to międzynarodowy ośrodek naukowy, w ramach którego praktycy fact checkingu i badacze dezinformacji medialnej (w tym fake newsów) z Polski, Słowacji i Czech analizują te zjawiska oraz wypracowują metody ograniczania ich negatywnego wpływu społecznego.

Źródło: Youtube

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!