Fundusze na rozwój działalności gospodarczej na wsi

Witam Panią. Posiadamy z mężem nieruchomość w Bieszczadach, dokładnie [..]. Działka jest zabudowana budynkiem mieszkalno-gospodarczym z bali drewnianych ( powstał przed 1939 r.). Jesteśmy na etapie budowy małego domu mieszkalnego na tej działce. Pragniemy całą rodziną stworzyć tam również swoje miejsce pracy. Chcemy, aby powstało tam gospodarstwo wiejskie, które dzięki pracy, tego co daje ziemia i naszej kreatywności pozwoli nam na utrzymanie naszej rodziny. Planujemy m.in. własną pasiekę, miód z naszych uli. Ja uprawiam ogród i pasjonuję się w przetwarzaniu owoców i warzyw. Przetwory własne chcę sprzedawać. Potrzebujemy pomocy zarówno merytorycznej jak i finansowej w przebudowie i remoncie starego budynku. Nie posiadamy środków na taką inwestycję. Budynek po remoncie miałby służyć jako baza dla turystów, ale również miejsce spotkań dla osób chcących brać udział we wszelakich warsztatach np. ceramicznych, czy plastycznych.Mam duże doświadczenie w takiej branży, przez 14 lat prowadziłam podobny obiekt turystyczny. Mam zaprzyjaźnione osoby, które chętnie zorganizują w takim miejscu spotkania tematyczne czy warsztaty. Jedynie czego brakuje nam to właśnie zaplecze. Bardzo proszę o wsparcie. 

Witam serdecznie,

Dziękuję za list do redakcji i za przedstawienie swojego planu działania.

Myślę, że  w Państwa przypadku trzeba szukać „szeroko”, czyli nie koncentrować się np. tylko na dotacjach na rozwój turystyki wiejskiej, tylko na dotacjach na rozpoczęcie lub rozwój działalności gospodarczej. Do tego można dołączyć przeglądanie programów dotacyjnych związanych z ochroną środowiska, zmianami klimatu i oczywiście rozwojem terenów wiejskich, jak i rozwojem własnej drogi zawodowej.

Przed nami kolejna perspektywa funduszy unijnych na lata 2021-2027, która jest w fazie negocjacji i konsultacji, nie ma jeszcze szczegółowych założeń dotacyjnych. Mam nadzieję, że wkrótce poznamy nowe możliwości dofinansowań z tej puli środków unijnych. Polecam śledzenie strony np. www.funduszeeuropejskie.gov.pl – gdzie jest dobra wyszukiwarka dotacji oraz sprawdzać informacje pojawiające się na stronach np. takich instytucji jak:
-Powiatowy Urząd Pracy https://ustrzykidolne.praca.gov.pl/-/14738987-nabor-wnioskow-o-refundacje-kosztow-wyposazenia-lub-doposazenia-stanowiska-pracy

-Wojewódzki Urząd Pracy https://wuprzeszow.praca.gov.pl/

W przypadku PUP/WUP – przy staraniu się o dotację musi Pani mieć status osoby bezrobotnej. Środki na założenie działalności gospodarczej są zwykle dostępne w pierwszym kwartale roku.

-Bieszczadzka Agencja Rozwoju Regionalnego http://www.barr.ustrzyki-dolne.pl/

-Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa https://www.gov.pl/web/arimr

Np. obecnie trwa nabór do programu Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa pn. „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” – gdybyście Państwo decydowali się na rozwój działalności przetwórczej, o której Pani wspominała w mailu. Podaję linki:

https://witrynawiejska.org.pl/wydarzenia/wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj/

Informacje szczegółowe:

https://www.gov.pl/web/arimr/poddzialanie-42-wsparcie-inwestycji-w-przetwarzanie-produktow-rolnych-obrot-nimi-lub-ich-rozwoj

Proszę także zapoznać się z Podkarpackim Programem Odnowa Wsi na lata 2021-2025 na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego – być może jakieś elementy tego programu mogą wesprzeć także Państwa inicjatywę w ramach wsi, w której znajduje się Państwa nieruchomość.

https://odnowawsi.podkarpackie.pl/index.php/ppow-2021-2025

Jeśli rozpocznie Pani działalność gospodarczą, można pomyśleć o skorzystaniu z nisko – oprocentowanej pożyczki na rozwój działalności np. z naszej Fundacji Wspomagania Wsi:

http://fundacjawspomaganiawsi.pl/mikropozyczki/ – na stronie znajdzie Pani informację i kalkulator ewentualnej pożyczki. Proszę skontaktować się z naszym doradcą pożyczkowym – Stanisławem Garbaszewskim (Lesko/Sanok, tel. 13 464-47-41, kom. 502-234-510, e-mail:stanislaw.garbaszewski@interia.pl). Myślę, że ta pożyczka może być konkurencyjna na rynku, gdyż cały program jest adresowany do mieszkańców małych miejscowości, czas spłaty pożyczki jest rozłożony, można przeznaczyć środki finansowe na rozwój firmy (inwestycje) itd.

Oczywiście można też próbować korzystać z pożyczek komercyjnych np. za pośrednictwem banku, w którym macie Państwo konto, ale w tym celu najlepiej umówić się z doradcą finansowym w danym banku.

Trudniejszym źródłem może być Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale warto o nim pamiętać, bo pewne elementy Waszego planu inwestycyjnego związane z ekologią i ochroną środowiska mogą być sfinansowane z tego źródła np. system ogrzewania domu, retencja wody etc. Podaję link do aktualnych jeszcze naborów w tym roku, ale w przyszłym roku będą kolejne nabory:

https://www.gov.pl/web/nfosigw/informacja-o-naborach-wnioskow-w-roku–2021

Jeśli chodzi o informacje o założeniu działalności gospodarczej, to wszystko jest w tej chwili w jednym miejscu na stronie rządowej: podaję link (na wszelki wypadek) do założenia działalności gospodarczej.

https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00120

Mam nadzieję, że uda się Państwu zrealizować swoje marzenia i plany. W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu.

Monika Mazurczak-Kaczmaryk

www.witrynawiejska.org.pl

Facebook
Twitter
Email

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!